DAEŞ terör örgütüne yönelik, İstanbul başta olmak üzere 3 ilde operasyon gerçekleşti. DAEŞ örgütüne çalışıp, örgüte gelir sağlamak için gasp, hırsızlık gibi suç işlediklerinden İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından yakalanmaları için operasyonlar gerçekleşti.  Gerçekleşen operasyonlar Van, İstanbul ve Konya’da düzenlendi. Yakalanan 13 şüpheliden 8’i operasyondan önceki gece yakayı ele vererek gözaltına alındı.

Yarı açık cezaevine gönderildi

İrfan Yıldız 4 yıl önce İzmit’te arabasının bagajından üç tabanca, dört yedek şarjör, bir kaç tane susturucu, beş adet el bombası ve el yapımı bomba çıktı. Araçta olup tutuklananlardan birininde İrfan Yıldız olduğu tespit edildi.

Saç ve sakalını uzatıp görüntüsünü değiştiren ve emniyet raporlarında da DAEŞ üyesi olduğu yazdığı belirtildi. 4 yıl önce silah ticareti yapmaktan yargılanıp hapis cezasına çarptırıldı.

Keşif yaparken yakalandı

2016’da girdiği cezaevinden firar eden Yıldız, 2017’de ise tekrardan ele geçirilip Kocaeli T Tipi hapishanesine gönderildi ve mahkeme kararınca 2017 de tahliye oldu. Tahliyesinden sonra Ümraniye’de kameralı gözlüklerle keşif yapıyorken yanındaki şahısla birlikte yakalandılar. Yıldız’ın cep telefonunda ortaya çıkan görüntülerde, bir kişinin boğazını kestiği tespit edildi. Tekrardan cezaevine gönderildi ve bir süre kaldıktan sonra tekrardan çıktı. DAEŞ için Suriye’ye savaşmaya gitti.

Ganimet toplamak için görevlendirildi

DAEŞ örgütünde infazcı konumunda Suriye kamplarında bulunan İrfan Yıldız, örgüte ihanet edenleri, örgüt içinde bulunan kendilerince hainlerin boğazını keserek infaz ediyordu. Düzenlenen Fırat Kalkanı Harekatı sonrasında, İrfan Yıldız örgüte finansal destek sağlamak amacıyla Türkiye’ye giriş yaptığı öğrenildi.