Fitness dalında gerekli olan en temel kavram, sağlıklı beslenmedir. Kas gelişimi için, her insan da olduğu gibi yeme düzeniniz olmaması gerekiyor. Boya, kiloya, yaşa, metabolizmaya, ve gün içerisinde ki hareketliliğinize göre, günlük almanız gereken kaloriyi belirlemeniz gerekiyor.

 

 

Kilonuzun 1.7 ila 2 katı gramı kadar protein almanız gerekiyor. Mesela 80 kilogram bir insanın, 160 gram protein alması gerekir. Sadece proteinle sınırlı kalmanız yanlış en az protein kadar gerekli korbonhidrat ve sağlıklı yağ da lazım.  Sağlıklı karbonhidrat olarak sık tüketilen şeyler ise, pirinç pilavı, makarna, bulgur, yulaf ezmesi. 4-5 öğün yediğinizi varsayarsak her öğününüze protein, karbonhidrat, yağ ve sebze bulundurmanız gerekiyor. Yağ deyince bahsettiğim besinler, zeytin yağı, kuruyemiş, zeytin, hindistan cevizi yağı vb. kullanmanız gerekir. Protein seçeneklerinden örnek verecek olursak; Tavuk, hindi, yumurta, balık vb. ve daha bir çok besin kaynağı var.

 

 

Günde minimum 3 öğün yiyebilirsiniz, maksimum ise 6. Öğünlerinizde sebze ve kaliteli yağ kaynaklarını kullanmayı unutmayın. Ağırlık antrenmanlarına da uyumlu bir yol çizerseniz, istediğiniz görüntüye ulaşırsınız. Şeker kullanımını ise fruktoz dan yani meyve şekeriyle değerlendirmemiz gerekir. Basit şeker kullanımı olmaması gerekir.