EYT Bekleyenlere Müjde Geliyor! Primi Dolan Vatandaşa Emeklilik Yola Çıktı!

20 Ocak 2022 11:24 Güncelleme : 6 Şubat 2022 13:37

Milyonlarca vatandaşın uzun süredir gündeminde yer alan EYT konusu ile ilgili yeni haberler gelmeye devam ediyor. Daha öncesinde canlı yayın ile açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Bakan Bilgin ile birlikte yeni yılda gündemin EYT olacağını duyurmuştu. Emeklilikte yaşa takılanlar için yeni formüller geliştirdiğini de belirtti. İşte tüm detaylar...

EYT Bekleyenlere Müjde Geliyor! Primi Dolan Vatandaşa Emeklilik Yola Çıktı!

EYT çalışmaları devam ederken yeni detaylar da dikkat çekiyor. Erkekler için yirmi beş, kadınlar için ise yirmi yıl sigortalılık süresi aranacak. EYT için belirlenen formüllerden biri de primi dolana kademeli emeklilik sistemi seçeneği! EYT'de yaş sınırı konulur mu? Tüm alternatifler bir araya getirilerek karar verilecek. İşte EYT noktasında masadaki seçenekler...

YAŞ SINIRI KONULUR MU?

Kurum değiştirmemiş yani sadece SSK’lı olarak çalışmış olanlar için kademeli bir emeklilik formülü de masada bulunuyor. Buna göre; emeklilik için kadınların 20, erkeklerin 25 yılı doldurmuş olmalarına ve işe giriş tarihlerine göre 5000 ile 5975 prim sayısına ulaşıp ulaşmadığına bakılacak.

Burada primini dolduranların yıl şartını tamamlamalarına göre kademeli olarak emeklilik imkanına kavuşmaları da söz konusu olabilecek. Örneğin; 1998 yılında sigortalı olmuş bir erkek EYT’linin en az 5900 gün prim doldurması gerekiyor. Eğer yaş şartı konulmaz ise bu sigortalının primini tamamlayıp 25 yılı dolduracağı 2023 yılında emekli olabilmesinin yolu açılacak.

Tüm formüller ve alternatifler bir araya getirilerek bir karar verilecek. Özellikle hak sahiplerinin tespiti ve emekli edilme şartları öne çıkacak.

Haberin devamı için tıklayın
1

Etiketler

Gündem  
Reklamı Kapat