20 Ocak 2022 11:47 Güncelleme : 6 Şubat 2022 13:36

Altın ve Dolar Kuru Hakkında Uzmanlar Açıklama Yaptı! Geri Sayım Başaldı...

Altın ve Dolar Kuru Hakkında Uzmanlar Açıklama Yaptı! Geri Sayım Başaldı...

Son zamanlarda en çok konuşulan olaylardan birisi olan dolar ve altın kuru hakkında birçok soru işareti yer alıyor. Kur olaylarını yakından takip eden vatandaşların akıllarında ki soru ise, "Gram altın düşecek mi yükselecek mi?" sorusu oluyor. Olaylar sonucunda ise TCMB yılın ilk faiz kararını bugün itibariyle duyuracak. Yapılan yenilikler kur olayını nasıl etkileyecek? İşte tüm detaylar...

Gram altın Merkez Bankası faiz kararı sonrası ne yönde tepki gösterecek? Altın alım ya da satımı için doğru zaman mı? 20 Ocak Çarşamba güncel altın ve dolar kuru fiyatları nedir? Gram altın düşecek mi yükselecek mi? sorusuna yanıt arayan vatandaşlar bugün açıklanacak Merkez Bankası faiz kararının ardından 25 Ocak'ta Fed kararını bekliyor. Gram altın fiyatı üzerinde etkili olan altın ons fiyatı 1844 dolara kadar yükselmesinin ardından bu sabah düşüşe geçti. Gram altın ise 800 lira sınırlarında seyrediyor. Analistler Merkez Bankası'nın açıklamasının ardından altın fiyatlarının yön bulacağını ifade ediyor. İşte son dakika güncel altın fiyatları...

Faiz İndirimine Gidilecek Mi?

Geçtiğimiz yılın son 4 ayında faizleri 500 baz puan indirerek yüzde 14’e çeken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bu ay faizi sabit bırakması bekleniyor. Aralık ayındaki son toplantı metninde Mart ayı sonuna kadar mevcut durumun gözleneceğini ifade etmişti.

Piyasalar bu durumun ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artışına hazırlanmasının da etkisiyle Türk Lirası’ndaki kırılganlığın daha da artacağı görüşünde. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan faiz konusundaki kararlı duruşundan vazgeçmeyeceğini her fırsatta dile getiriyor.

ERDOĞAN: KUR DA DÜŞECEK FAİZ DE

Arnavutluk ziyareti sonrasında faizlere ilişkin yaptığı değerlendirmesinde döviz kurlarının da faizlerin de düşeceğini belirterek, “Benim bir iddiam var; 'faiz sebep, enflasyon neticedir'. Nitekim de neticesi, kendini gösteriyor. Enflasyon, düşüşe girmiştir, girecektir. Enflasyonun gerilemesini beklemek, milletimin hakkıdır, bizim de hedefimizdir ve bunu zaten başaracağız. Ama faizde de artık düşüşler başladı. Bir ara biliyorsunuz 12’ye falan geldi, hatta daha aşağıya da geldi. Sonra tekrar bir çıkış yaşandı. Fakat bunu da aşağıya çekeceğiz. Bu da ekonomideki şartlara göre şekillenecek” demişti.

Haberin devamı için tıklayın

Etiketler

Ekonomi  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış
Reklamı Kapat