20 Ocak 2022 11:47 Güncelleme : 6 Şubat 2022 13:36

Altın ve Dolar Kuru Hakkında Uzmanlar Açıklama Yaptı! Geri Sayım Başaldı...

YABANCI KURUMLARIN TAHMİNİ

Societe Generale, Unicredit ve Bank of America TCMB’nin faizleri bu at sabit bırakacağı yönünde değerlendirmelerde bulundu. Unicredit, Merkez Bankası’nın Türk lirasındaki değer kaybını yeniden tetikleyecek bir karardan kaçınacağını ifade ederken, Bank of America da Türkiye’de ortama enflasyonun 2022’de yüzde 52,6 olmasını öngördüğünü açıkladı.

Aralık ayında 18 lirayı gören dolar kuru Erdoğan’ın açıkladığı ‘Kur Korumalı Tl Mevduat’ açıklamasının ardından gelen düşüşle son haftalardaki sakin seyrini TCMB’nin faiz kararı öncesinde de koruyor. Dolar /TL kuru güne yükselişle başlamasının ardından 13,55 TL seviyesini gördü. Kur şu sıralar 13,50 liradan işlem görüyor.

ALTIN FED FAİZ BEKLENTİLERİYLE HAREKET EDİYOR

25 Ocak’taki Fed toplantısına dair gelişmeleri yakından takip eden ons altın ise bir süredir dar bant aralığındaki seyrini koruyordu. ABD Merkez Bankası’nın artan enflasyonu bastırmak amacıyla faiz oranlarını yükseltmesinin yaygın olarak beklendiği bir sonraki politika toplantısına baktığı için oldukça kontrollü hareket eden altın fiyatı, ABD piyasalarının açılmasından sonra yaklaşık yüzde 1,50 artarak 1844 doları gördü. Ons altın şu sıralar düşüşe geçerek 1839 dolardan işlem görüyor.

Ukrayna ve Rusya ile ilgili endişeler de dahil olmak üzere devam eden jeopolitik gerilimlerin, bazı yatırımcıları altın satın almaya iten güç olabileceğini belirten IG Markets analisti Kyle Rodda, “Ancak büyük resimde, bu sorun Fed politikasına kıyasla önemsiz. Altın piyasası Fed faiz beklentileriyle hareket ediyor” diye konuştu.

ABD Doları endeksi (DXY), Fed’in 25-26 Ocak’taki toplantısı öncesinde agresif faiz artırımı tahminleri üzerine ABD Hazine tahvillerinin iki yılın en yüksek seviyelerine yükselmesiyle desteklendi ve haftalık en yüksek seviyesin hemen altında bir yerde kaldı. Analistler faizlerin yükselmeye devam etmesi durumunda, altının 1800 dolara düşmesinin muhtemel olduğunu ancak altının hala son birkaç ayda bulunduğu aralıkta kaldığını dile getiriyor.

Haberin devamı için tıklayın

Etiketler

Ekonomi  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış