Omicron Varyantı Durmak bilmiyor! Siirt'te Hastaneler Dolup Taştı!

26 Ocak 2022 09:44 Güncelleme : 6 Şubat 2022 13:32

Türkiye'de her geçen gün sayısını giderek artıran Omicron varyantı çok hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Her geçen gün binlerce Omicron varyantlı vaka tespit edilirken Siirt'te yoğunlaşan Omicron varyantı yoğun bakım ve çocuk servislerinin dolmasına neden oldu. Siirt İl Sağlık Müdürü Dr. Erol Emre Ömür ise vatandaşlara aşı çağrısında bulundu. İşte tüm detaylar...

Omicron Varyantı Durmak bilmiyor! Siirt'te Hastaneler Dolup Taştı!

Dünya'nın ve Türkiye'nin büyük bir sorunu haline gelen Omicron varyantı her geçen gün yayılmaya hızla devam ediyor. Son 24 saate bakıldığında tam tamına 76 bin 341 kişinin korona testi pozitif çıktı. Koronavirüs ile mücadele kapsamında en düşük aşılanma oranına sahip olan Siirt kentinde vakaların ardı arkası kesilmiyor. Omicron varyantı'nın artmasıyla birlikte yoğun bakım ve çocuk servislerinin tamamı doldu. Siirt İl Sağlık Müdürü Dr. Erol Emre Ömür yapmış olduğu açıklamada, "Servislerimizde yatan çocuklarımızda belirgin bir artış var. Bu konuda özellikle ebeveynleri uyarıyoruz! Lütfen çocuklarınızın, yaşlılarımızın sağlığını korumak istiyorsak aşılama oranlarımızda istediğimiz seviyeye gelmesi için lütfen kendinizi aşılatın" ifadelerini kullandı

Omicron Çok Hızlı Yayılıyor!

Tüm dünyada yaşanan korona sorunu Türkiye'de de farklı varyantlar ile etkisini sürdürmeye devam ediyor. Korona virüs salgınına karşın önlemler alınarak mücadele edildiğini belirten Siirt İl Sağlık Müdürü Dr. Erol Emre Ömür yaşlı ve çocuklarda Omicron varyantının çok daha hızlı yayıldığını gözlemledi. Bu salgını atlatmanın kısa yolu ise aşı olmaktan geçtiğini belirtti.

Siirt İl Sağlık Müdürü Açıkladı!

Koronavirüs varyantı Omicrona dair açıklamalarda bulunan Erol Emre Ömür, “Özellikle son 15 gündür vakaların hızlı bir şekilde artması aklımıza Omicron varyantını getiriyor. Bugün itibariyle Siirt ilinde hakim varyantın Omicron olduğunu söyleyebiliriz. Eskiden pik yaptığı dönemlerde her 100 numuneden 25 ile 30’u pozitif çıkarken maalesef bugün itibarıyla bu oran yüzde 50’yi geçmiş durumda. Çocuklarımız risk altında, yaşlılarımız risk altında. Özellikle evdeki anne ve babalar evlatları ve yaşlıları korumak adına mutlaka aşılarını olmaya davet ediyorum” sözlerine yer verdi.

Daha sonrasında konuşmasına kaldığı yerden devam eden Ömür, “Bizleri endişelendiren diğer bir konu evlatlarımızın Covid-19 salgın riskiyle karşı karşıya olması. Daha önce görmediğimiz sıklıkta çocuk hasta sayılarında bir artış gözlemlemekteyiz. Özellikle erişkin bireylerde virüsü aldıkları eve geldiklerinde hem yaşlılarda hem de çocuklara temas etmekte yaşlı ve çocuk gurubunda önemli miktarda vaka sayılarının artmasına neden olduğunu görmekteyiz. Servislerimizde yatan çocuklarımızda belirgin bir artış var. Bu konuda özellikle ebeveynleri uyarıyoruz! Lütfen çocuklarınızın, yaşlılarımızın sağlığını korumak istiyorsak aşılama oranlarımızda istediğimiz seviyeye gelmesi için lütfen kendinizi aşılatın. Çocuklarımız masumlar ve savunmasızlar bunlara lütfen dikkat edelim” sözlerine yer verdi.

Haberin devamı için tıklayın
1

Etiketler

Sağlık  
Reklamı Kapat