Google ve Facebook’a Vergi Şoku! %3’lük…

Fransa, ABD'li teknoloji şirketlerinden dijital hizmet vergisi alınmasıyla ilgili kararını verdi. ABD tarafından tepki alan bu yeni düzenlemeyle birlikte Google, Facebook gibi ABD merkezli teknoloji şirketleri, Fransa'da yaptıkları her hizmet üzerinden elde ettikleri gelirin %3'lük bölümünü vergi olarak ödeyecekler.
Google ve Facebook’a Vergi Şoku! %3’lük…
Ekonomi, Gündem, Teknoloji 12 Temmuz 2019 15:08

Fransa, dijital hizmet vermekte olan ABD merkezli teknoloji şirketlerini direkt olarak etkileyen bir vergi yasasını yürürlüğe koydu. Yasanın onay almasıyla birlikte ABD tarafından gelen açıklamada, yasanın inceleme altına alınacağı iletildi.

Fransa’daki geliri 25.000.000 €’dan yüksek olan teknoloji şirketleri, Fransa’da yapmış oldukları hizmetlerin tamamından %3 oranında vergi verecekler.

Yeni yasanın etkisi altına girecek şirketler arasında Facebook ve Google ilk sırada gelirken, Amazon gibi ticaret devleri de kendini gösteriyor. ABD, yeni yasa tasarısı onaylanmadan önce bu tasarıyla ilgili gerekli incelemeleri yapacaklarını belirtmişti.

Fransa senatosu tarafından alınan kararın sonrasında ABD Ticaret Temsilciliği tarafından yapılan açıklamada, yeni yasanın ve Fransız yetkililerin vermiş olduğu tüm demeçlerin ABD merkezli teknoloji şirketlerini haksız bir şekilde hedef aldığı iletildi.

TRUMP’tan Talimat Geldi!

Amerikan Şirketlerini haksız bir şekilde hedef almakta olan dijital hizmetler vergisinin kendilerinde endişe uyandırdığının altını çizen ABD Ticaret Temsilciği Başkanı Robert Lighthizer, ABD Başkanı Trump’ın konuyla ilgili oldukça detaylı inceleme talimatı verdiğini açıklayarak, incelemenin sonrasında resmi yanıt verileceğini vurguladı.

ssss

Tema Tasarım | Osgaka.com