Bilindiği üzere koronavirüs ve grip belirtileri birbirine çok benziyor, bir çok kişi koronavirüs şüphesiyle hastaneye gitse de aslında mevsimsel grip olduğunu öğreniyor ve içine bir su serpiliyor. Fakat bu iki virüsün belirtileri birbirine çok benzese de aslında belirtilerinin arasında bazı temel farklılıklar bulunuyor, peki bunlar nedir?

Ağustos’un bitmesi ve Eylül ayına girmemizle sonbahara merhaba dedik, kışın ve soğukların habercisi yaprak dökümlerini dahi etrafımızda gözlemlemeye başladık. Böylelikle mevsimsel grip sezonu da açılmış oldu, ülkemizde sonbahar itibari ile grip salgınları özellikle okullarda yoğun olarak gözükmekte. Çok bulaşıcı olan mevsimsel grip çok korkulacak bir hastalık değil, modern tıpın nimetleri bu hastalığa çare olabiliyor ve hatta her mevsim mutasyon geçirerek kendisini yenileyen bu virüse karşı sürekli aşı geliştirebiliyor.

Bu kış ise korkulan bir düşmanımız var, bilindiği üzere yeni tip koronavirüs (covid-19) ve mevsimler giribin belirtileri birbirine çok benziyor, bir çok insan bu sebeple koronavirüs şüphesi ile hastanelere doluşabilir ve zaten artan vakalar sebebi ile kitlenme noktasına gelen sağlık sistemine yük bindirebilir. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu, bu konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Mevsimsel Grip Mi? Yoksa Koronavirüs mü? Nasıl Ayırt Ederiz?

Her iki hastalıkta en sık görülen belirtiler boğaz ağrısı, boğazda gıcıklanma, kuru öksürük, kas ve eklem ağrıları, iştahsızlık, karın ağrısı ve ishaldir.

İki virüsün bulaş yolları da benzerdir. Ortak olarak temas, damlacık ve yüzeylerden bulaşırlar.

Farklılıklarına gelince; bulaş hızı, iki virüs arasındaki önemli bir fark noktasıdır. Grip, Covid-19 virüsünden daha kısa kuluçka dönemine ve daha kısa bir seri aralığa (ardışık vakalar arasındaki süre) sahiptir. Gripte kuluçka süresi 2-4 gündür. Covid-19 virüsü için seri aralığı 5-6 gün olarak tahmin edilirken, grip virüsü için seri aralığı 3 gündür. Bu, gribin covid-19’dan daha hızlı yayılabileceği anlamına gelir.

Çocuklar toplumda grip virüsünün bulaşmasında çok önemli itici güçleridir. Covid-19 virüsü için ilk veriler, çocukların yetişkinlerden daha az etkilendiğini ve 0-19 yaş grubundaki klinik hastalık oranlarının düşük olduğunu gösterir. Çin’deki ev içi bulaşma çalışmalarından elde edilen ilk veriler, çocukların daha çok yetişkinlerden enfekte olduğunu söyler. Duyarlı yaş grubu iki virüste de farklıdır.

Sonuç olarak grip ve Covid-19’u birbirinden ayırt edecek çok önemli klinik belirti yoktur ve hastaneye başvuran hastalarda sorgulama ve muayene ile ayırt etmek kolay değildir. Covid-19’da gripten farklı olarak tat ve koku alma kaybı olması ve zatürre gelişen hastalarda ciddi nefes darlığı gelişmesi fark olarak tanımlansa da hastalara bu şekilde ayırıcı tanı konması zordur.