Portakallı Kereviz Yemeği! Erkekler Bu Yemeği Sevmez! Ancak Böyle Yapılırsa Herkes Parmaklarını Yiyecek

22 Ekim 2021 13:30 Güncelleme : 6 Şubat 2022 11:56

Kış ve yaz aylarında bulunabilen kerevizin besin olarak faydaları saymakla bitmiyor. Karaciğere çok faydası olan bu kereviz yemeğini her hafta bir defa tüketmek oldukça fayda sağlamaktadır.

Portakallı Kereviz Yemeği! Erkekler Bu Yemeği Sevmez! Ancak Böyle Yapılırsa Herkes Parmaklarını Yiyecek

Kış ve yaz aylarında bulunabilen kerevizin besin olarak faydaları saymakla bitmiyor. Karaciğere çok faydası olan bu kereviz yemeğini her hafta bir defa tüketmek oldukça fayda sağlamaktadır. Bir kök bitkisi olan kerevizin mentollü ve değişik bir lezzeti vardır. Portakal eşliğinde yapılan bir yemek ise c vitamin deposu haline gelmektedir. 

 Portakallı Kereviz Yemeği Yapmak için Gerekli Malzemeler


·         1 adet büyük boy kereviz

·         1 adet büyük boy patates

·         2 adet orta boy havuç

·         1 adet sıkmalık portakal

·         1 adet kuru soğan

·         Sıvı yağ, tuz, karabiber

 Portakallı Kereviz Yemeğinin Yapılışı


Portakallı kereviz yemeği için öncelikli olarak kuru soğanları yağ koyduğumuz yemek tenceresine ekleyelim. Kuru soğanları pembe renk alana kadar kavuralım. Bu arada kerevizi küp küp doğrayalım. Eğer yaprakları taze ise mutlaka yapraklarını da doğrayarak suda bekletelim. Çok sert olan yerlerini yemeğe dahil etmeyelim. Havuçları soyduktan sonra minik bir şekilde doğrayalım. Patatesleri soyduktan sonra onları da kenarda bekletelim.

Domatesleri ise ister küp küp doğrayın isterseniz de rende yardımı ile parçalayalım. Bir adet portakalı da sıkıp kenarda bekletelim. Tencere içerisinde bulunan pembe renk almış soğanların üzerine kerevizi ilave edelim ve güzel bir şekilde kavuralım. Ardından patates ve havuçları ilave ederek kavurmaya devam edelim. Tuz, karabiberi de ilave edelim ve son olarak domatesleri ekleyelim.

Güzel bir şekilde kavuralım ve 5 dakika sonrasında sıkılmış olan portakalları ve yeteri kadar kaynar suyu ilave edelim. Tencerenin kapağını kapatıp yaklaşık olarak 30 40 dakika kadar pişmeye bırakalım. 

 Portakallı Kereviz Yemeğinin Püf Noktaları


 Kereviz yemeğinin lezzetli olması ve tadının iyi bir şekilde çıkması için yemeği servisten yaklaşık olarak 3 saat öncesinde pişirelim ve dinlenmeye bırakalım. Yanında yapacağınız bulgur pilavı ve cacık ile güzel ve sağlıklı bir menü elde edebilirsiniz.

Etiketler

Yaşam  
Reklamı Kapat