Asgari Ücretlileri Sevindirecek Haber! Vergi Kalkıyor! 750 TL daha ilave geliyor

22 Ekim 2021 15:41 Güncelleme : 6 Şubat 2022 11:56

Asgari ücret ile çalışan vatandaşlara müjde niteliğinde haber geldi. AK Parti ve MHP tarafından hazırlığı yapılan tasarıya göre , asgari ücretten alınan vergi indirilip vatandaşa verilecek ve böylelikle vatandaş 750 TL daha ekstradan gelir elde edebilecek.

Asgari Ücretlileri Sevindirecek Haber! Vergi Kalkıyor! 750 TL daha ilave geliyor

Seçime “oy kaybı” ile gittiğini gören iktidar, asgari ücret düzenlemesinin 2023’ten önce uygulanmasını öngörüyor. Ancak olası düzenleme konusunda ittifakın iki ortağı arasında “görüş ayrılığı” bulunuyor.

Asgari ücret brüt 3 bin 577 lira ama...

Cumhuriyet'in haberine göre; kaynaklar, bugün asgari ücretin brüt 3 bin 577,50 TL olduğuna dikkat çekiyor. Ancak asgari ücretle çalışan bir işçinin eline Asgari Geçim İndirimi dahil net 2 bin 825.90 TL geçiyor.

Asgari ücretten yüzde 15 vergi kesiliyor

Çünkü asgari ücretliden yüzde 14 SGK İşçi Payı, yüzde 1 İşsizlik Sigortası Primi Payı, yüzde 15 gelir vergisi, binde 7.59 da damga vergisi kesiliyor.

MHP asgari ücretten vergiyi kaldırmayı teklif etti

MHP, “söz konusu vergilendirmenin gelir adaletsizliğine sebep olduğunu, asgari ücretlinin artan enflasyon karşısında ezildiğini” belirtiyor. Bu nedenle de “asgari ücretlinin vergilerden muaf olması gerektiğini” dile getiriyor.

AK Parti vergilerde indirim düşünüyor

Ancak AK Parti kanadının “asgari ücretlinin vergiden muaf olmasından” çok “vergi kalemlerinde kısmi düzenleme üzerinde durduğu” konuşuluyor.

Etiketler

Ekonomi  
Reklamı Kapat