Milyonlarca Çalışanı İlgilendiren Yeni Zam Müjdesi! Tüm Çalışanlara Maaş Zammı! Yeni Zam Ne Kadar Yansıyacak!

25 Ekim 2021 11:00 Güncelleme : 6 Şubat 2022 11:52

2022 yılı özel sektör maaş oranları ne kadar olacak? Yıl sonuna yaklaşmamızla birlikte milyonlarca çalışan yeni maaş oranlarındaki zammı merak ediyorlar

Milyonlarca Çalışanı İlgilendiren Yeni Zam Müjdesi! Tüm Çalışanlara Maaş Zammı! Yeni Zam Ne Kadar Yansıyacak!

2022 yılı özel sektör maaş oranları ne kadar olacak? Yıl sonuna yaklaşmamızla birlikte milyonlarca çalışan yeni maaş oranlarındaki zammı merak ediyorlar. Özellikle artan enflasyon oranları, pandemi salgının ekonomiye olan olumsuz etkileri bütün dünyayı sarsarken ülkemizi de sarsmaya devam etmektedir. Yılın son aylarına doğru yaklaştığımız şu günlerde 2022 yılına ait özel sektör maaş oranı açıklandı. 3 ay erken zam müjdesinin gelmiş olması özel sektör firma çalışanlarının rahatlatmak için destek sağlamak amacıyla enflasyon oranının aşağısında zam yapmamayı ve 3 ay zamlı ödemelere ilişkin konular gündemde yer almaktadır.

2022 asgari ücret konusunda sıklıkla araştırma yapılırken asgari ücret 2022 bütçesi içinde çalışmalar şimdiden başladı. Yeni yıl sürecinde ne kadar zam yapılacağı merak edilirken milyonları ilgilendiren gelişme 3 ay erkenden duyuruldu. Özel sektör çalışanlarına zamlı maaş müjdesi verildi. Ayrıca firmalar zamlı maaşları erken ödeme konusunda da çalışmalarının düzenlediler. Özellikle dünyada ve ülkemizde yaşanan küresel salgın nedeniyle 2020 yılı, 2021 yılı hem işçiye hem de işverene zorlu bir süreç oldu.

Milyonlarca Çalışanı İlgilendiren Yeni Zam Müjdesi!


2020 yılında enflasyon 14,6 ya gelirken 2021 yılında ise 14'lük zam ile 15 ve 20 arasında bir zam yaşandı. Ancak bu yıl içerisinde pandeminin etkisinin hala kendini göstermesiyle birlikte dolar kurunda da fazlası ile yükselişler yaşandı. Eylül ayı tüketici fiyat endeksi 19,58 sürekli alınan bütün zamları ortadan kaldırdı son zamanlarda gıda stoklarının yapılması fiyatlarda yaşanan yükseliş vatandaş  cebini bir hayli zorladı. Bu süreçte çalışana destek olabilmek için çözüm arayışları başlarken ülkemizde özel sektörde faaliyet gösteren birçok firma yıl sonuna henüz 2 ay varken erkenden zam yapmaya başladı.

Zamlar Yansıyor


Özel sektör çalışanları ilk olarak 2022 de yapılacak  zam oranlarını merak ediyorlar.  2021 yılı beklentileri üzerinden özel sektöre yüzde 17 olarak zam yapılacağı beklenirken, Eylül ayındaki tüketici fiyat endeksinin yüzde 19,58’ e yükselmesi yıl içindeki beklentileri yüzde 22 seviyesinde çıkarttı ve bununla ilgili araştırmalar başladı. 2022 yılı için gündeme gelen yeni zamlı maaş oranı ise en düşük yüzde 22 seviyesinde beklenilmektedir.  Milyonlarca özel sektör çalışanı dört gözle beklemiş oldu 2022 yılı zam oranları belli olmaya başlarken çalışanları sevindirecek karar da açıklandı.  Çalışanlara 2022 yılı gelmeden önce zamlı maaş verilmeye başlanacak.  Bunun sebebi ise alım gücü düşen çalışanlara destek olmak amacıyla zamlı maaşlar yılbaşını beklenmeden verilmesi planlanıyor.

Etiketler

Ekonomi  
Reklamı Kapat