Yeni Vergi Paketi Gümbür Gümbür Geliyor! ÖTV'ler 3 Kat Daha Artacak! Yetki Verildi!

26 Ekim 2021 09:01 Güncelleme : 6 Şubat 2022 11:51

Son yapılan Meclis toplantısında kabul görülen ve tam tamına 850 bin esnafa gelir vergisinden muaf eden Vergi Usul Kanunu geçtiğimiz süre zarfında gazetelerde yer alarak yürürlüğe girdi. Yürürlüğe giren yeni vergi paketinde ise küçük esnaf, çiftçi ve sosyal medya üzerinden kazanç elde eden şahıslara yönelik düzenlenmelerin yer aldığı biliniyor. Tütün mamullerinde ve otomotiv sektöründe ÖTV'nin 3 katına artırılabileceği de duyuruldu.

Yeni Vergi Paketi Gümbür Gümbür Geliyor! ÖTV'ler 3 Kat Daha Artacak! Yetki Verildi!

Vergi Usul Kanunu, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Düzenlemeye göre; konaklama vergisinin yürürlük tarihi, 1 Ocak 2023'e erteleniyor. Çiftçilerin desteklenmesi için kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan destekleme ödemeleri, gelir vergisinden istisna tutulacak. Dijital ortamda vergi takiplerinin inceleme ve denetimlerinin alt yapısı oluşturulacak. Düzenlemeyle, 850 bin civarı küçük esnaf gelir vergisi ödemeyecek.

FENOMENLERE 640 BİN LİRA SINIRI
Yasayla, sosyal medya fenomenleri ile mobil cihaz uygulaması geliştirenlere yönelik de vergi düzenlemesi yapıldı. Düzenlemeyle, sosyal medya paylaşım ve içerikleriyle kazanç elde eden kişiler 640 bin liraya kadar olan gelirlerinde yüzde 15 stopaj ödeyecek.

Stopaj kesintileri bankalar tarafından yapılacak, yıllık beyanname verilmesi gerekmeyecek. 640 bin lirayı geçen gelirler ise gelir vergisi kapsamında alınacak.

CUMHURBAŞKANI'NA ÖTV YETKİSİ
Cumhurbaşkanı tütün mamulleri ile otomotiv sektöründe uygulanan ÖTV oranlarını 3 katına kadar artırabilecek. NTV'nin haberine göre yasanın getirdiği diğer yenilikler şöyle:

- Yıllık geçici vergi beyannamesi verme sayısı 4'ten 3'e indirilecek. Gelir vergisi ve kurumlar vergisi beyanname tarihleri 1 ay öne çekilecek. Elektronik ortamda vergi daireleri kurulacak.

- Konaklama vergisinin yürürlülük tarihi 1 Ocak 2023'e ertelenecek.

- ATV ve UTV olarak isimlendirilen dört tekerli arazi araçlarından yüzde 25 oranında ÖTV alınacak.

- Mevcutta motor silindir hacmi ve matrahına göre vergilendirilen karavanlardan sabit yüzde 45 ÖTV alınacak.

- Varlık yönetim şirketlerine kuruldukları takvim yılı ve bu yılı izleyen 5 yıl süresince uygulanan damga vergisi, harç ve kaynak kullanımı destekleme fonu istisnası sürekli hale getirilecek.

- Söz konusu şirketlere tanınan banka ve sigorta muameleleri vergisine ilişkin istisna kaldırılacak.

Etiketler

Ekonomi  
Reklamı Kapat