Ev Almak İsteyenlere Binlerce Liralık Destek Ödemesi Var! Birçok Kişinin Bundan Haberi Yok

27 Ekim 2021 09:44 Güncelleme : 6 Şubat 2022 11:10

Faiz oranlarının düşmesiyle ev sahipleri araştırmalarını artırdı. Ayrıca devlet, sübvansiyon mekanizmasıyla ev almak isteyenlere de yardımcı oluyor. İşte devlet desteğinden yararlanmak için ev almak isteyenler için şartlar...

Ev Almak İsteyenlere Binlerce Liralık Destek Ödemesi Var! Birçok Kişinin Bundan Haberi Yok

Faiz oranlarının düşmesiyle ev sahipleri araştırmalarını artırdı. Ayrıca devlet, sübvansiyon mekanizmasıyla ev almak isteyenlere de yardımcı oluyor. İşte devlet desteğinden yararlanmak için ev almak isteyenler için şartlar...

Merkez bankası son iki toplantısında faiz oranlarını tamamen düşürmeye başladı. Bir ev satın almak isteyen herkes, kredi faiz oranları hakkında kapsamlı bir araştırma yaptı. Ancak birçok ev sahibinin bilmediği bir devlet sübvansiyonu var. Ayrıca geri ödemesiz hibe şeklinde.

Kimler Konut Hesabı Açabilir? 


Tamamı kendi adına kayıtlı kat mülkiyeti, inşaat hizmeti veya başka bir daireyi ayrı tapu ile edinmemiş gerçek kişiler Türk vatandaşlarına açabilirler.

Konut Hesabı Faizsiz Olarak Açılabilir mi?


Konut hesabı faizsiz olarak da açılabilmektedir. Bu esnada sadece yapılacak olduğunuz toplu tutarı üstünden devlet katkısı toplanır.

Düzenli Ödemeler Kaç Ay Boyunca ve En Az Ne Kadar Yapılmalı?


35 yıl boyunca banka hesabı açıp ev alarak düzenli birikim yapan herkes, devletten maddi destek alıyor ve en az 36 ay düzenli mevduat yatırması gerekiyor. 2021 yılı dönemsel ödemelerinde alt limit 519,16 TL, üst limit 5.191,53 TL'dir.

3 aylık ödeme planı seçerseniz bu limitler üç kez uygulanır. Mükerrer ödemeler, aylık ödeme planı seçildiğinde 1 yıllık dönemde üç defadan, 3 aylık ödeme planı seçildiğinde ise bir defadan fazla geciktirilemez. Konut hesabına ilişkin tutarlar her yıl yeniden değerleme oranı oranında artırılır.

Hesaba Toplu Para Yatırılabilir mi?


Açılışta 2021 yılı için bir defaya mahsus 62.298,36 liraya kadar ödeme yapılabilir.

Hesaptan İstenen Zamanda Para Çekilebilir mi?


Apartman hesabının iptal hakkı bir dönem içerisinde en fazla 2 defa verilir. Cayma hakkının kullanılmasında apartman hesabında kalan bakiyenin apartman hesabının açıldığı tarihte ödenmesi gereken asgari tutardan az olmaması gerekmektedir.

Devlet Katkısı Konu Olan Konutların Niteliği Nedir?


Kat mülkiyeti tapulu daireler, yapı irtifak hakkı ve kullanma izinli daireler ile konut amaçlı yapı kullanma izinli bağımsız mülkler.

Hangi Konutlara Devlet Katkısı Ödenmez?


Devre mülk hakları, katılımcının eşinden ve birinci derece kan hısımlarından edinilen konutlar.

Devlet Katkısı Tutarı Nasıl Hesaplanır?


Devlet vergisi hesaplanırken dairenin satın alındığı tarihteki tahakkuk esas alınır. Devlet vergisi, düzenli ödeme süresi;

36 ila 47 ay olanlar için düzenli ödeme süresindeki katkı bedeli hesaptaki birikim tutarının yüzde 15'idir. Ancak, ödenecek tutar 26.995,96 lirayı geçemez.

36 ve 47 ay içinde ise hesaptaki toplu paranın yüzde 15'i olmaktadır. Ancak ödenecek tutar 26.995,96 lirayı geçemez.

48 ile 59 ay arasında ise hesaptaki birikimin yüzde 18'i. Ancak ödenecek tutarın 29.072,57 TL'yi geçmemesi gerekmektedir.

Devlet Katkısı Ne Zaman Alınabilir?


En az 3 yıl boyunca düzenli ödemelerini yatırma ve çekme limitlerine uygun olarak yapmış olan katılımcı, daireyi satın aldıktan sonra 6 ay içinde sorumlu bankaya daire tapusu başvurusunda bulunur.

Etiketler

Gündem  
Reklamı Kapat