İŞKUR Yarım Gün Çalışan Anneye 3550 TL Maaş Verecek! Öğlene Kadar Çalış Tam Gün Mesai Al!

28 Ekim 2021 11:00 Güncelleme : 6 Şubat 2022 11:09

Hepimiz biliyoruz ki anne olmak oldukça zordur. Özellikle çalışan anneler için hayat bir hayli zor duruma gelmektedir.

İŞKUR Yarım Gün Çalışan Anneye 3550 TL Maaş Verecek! Öğlene Kadar Çalış Tam Gün Mesai Al!

Hepimiz biliyoruz ki anne olmak oldukça zordur. Özellikle çalışan anneler için hayat bir hayli zor duruma gelmektedir. Devlet bu zorlukların yanında kadınlara destek olmak için çeşitli çalışmalar düzenliyor. Bunlardan biri de yarım gün çalışan anneye verilen 3550 TL'lik maaştır. Devlet çalışan anneler için pek çok alanda destekleme yapmaktadır.

Özellikle kişilerin hamile kalmasından sonra işveren tarafından işten çıkarılmasını engellemek bu durumla karşı karşıya kalmamaları için çeşitli kanunlarla düzenlemeler yapılıyor. Bu düzenlemelerden birisi de annenin yarım gün çalışması durumunda işveren yarım gün maaşı verirken devletten 3550 TL'lik destek verileceği duyuruldu.

Öğlene Kadar Çalış Tam Gün Mesai Al!


İşte bu desteklerle ilgili ayrıntılar yarım gün çalışan anneye tam maaş imkanı devlet tarafından annelere çeşitli destekler sağlanırken çocuk sayısına bağlı olarak da bu destek miktarı değişmektedir. İlk çocuğunu dünyaya getiren anne için devlet 3550 TL destek sağladığını duyurdu. Ayrıca SSK'lı olarak çalışan anneler için doğum izinleri yarım gün çalışma süresi ile birlikte tam maaş imkanı sunulmaktadır.  Ayrıca yarım gün çalışma süresi çocuk sayısına bağlı olarak da değişmektedir.

Annelik izni bittikten sonra 1. çocuk için 60 gün, ikinci çocuk için 120 gün, 3. çocuk içinse 180 gün yarım çalışma hakkına sahiptir. Bu sürede işveren, anneye yarım maaş öderken İŞKUR tarafından çalışma ödeneği sunulmaktadır. Ayrıca İŞKUR tarafından verilen maaş çocuk sayısına bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Yarım gün çalışma hakkı nasıl ki çocuk sayısına göre veriliyorsa maaş ödeme günü bu koşula göre farklılık göstermektedir. İŞKUR brüt asgari ücret üzerinden yarım çalışan kişiler için her ay 15 günlük ödeme yaparken ilk doğumda 30, 2. doğumda 60, 3. doğumda ise 90 gün olarak ödeme sağlanmaktadır.

Etiketler

Ekonomi  
Reklamı Kapat