Kar Yağışları Başladı! 3 Şehir Beyaza Büründü! Meteorolojiden Bu Şehirler İçin de Kar Alarmı!

29 Ekim 2021 18:00 Güncelleme : 6 Şubat 2022 11:09

Yaz mevsiminin tamamen bitmesi ile hava sıcaklıkları aniden düşmeye başladı. Bir çok şehirde kombiler, sobalar yanmaya başlarken bugün 3 şehir beyaz bir sabah uyandı. Kar yağışı için diğer şehirlere de alarm verildi!

Kar Yağışları Başladı! 3 Şehir Beyaza Büründü! Meteorolojiden Bu Şehirler İçin de Kar Alarmı!

Kar yağışı ülkede etikili olmaya başladı. Meteorolojinin yaptığı açıklamaların hemen sonrasında 3 şehrimize bugün kar yağdı. kar yağışları 15 santimetreye kadar yağdı.

Kar Yağan 3 Şehrimiz

Sabah saatlerinde 3 şehrimiz beyaza bürünmüş şekilde uyandı. Sivas, Ardahan ve Kars'ta bu sabah kar yağışı etkili oldu. Kars'a bağlı Sarıkamış'ta kar kalınlığı 10 santimetre, Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde de karın kalınlığı 15 santimetre olarak ölçüldü. 

Kars şehir merkezinde sabahin ilk ışıklarıyla beraber başlayan kar yağışı, akşama doğru etkisini arttırdı. Kara hazırlıksız yakalanan Karslılar ile sürücüler, zor anlar yaşadı.Sarıkamış'ta da yağışlarla kar kalınlığı ilçe merkezinde 10, Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde ise 15 santimetreye ulaştı.

Ardahan'da da Kar Yağışı il merkezini beyaza bürüdü. Cadde ve sokakların karla kaplandığı kentte, sürücüler zor anlar yaşadı. Öte yandan il merkezine bağlı kara yollarında herhangi bir aksamanın yaşanmadığı öğrenildi.

İç Anadolu'da da Yağış Etkili Oldu!

Sivas'ın yüksek kesimlerinde kar yağışı etkili oldu. Koyulhisar ilçesine yaklaşık 17 kilometre uzaklıktaki Eğriçimen Yaylası, yağan karla beyaza büründü.

Yaylayı gezmeye gelen Mert Zafer, kar yağışıyla mutlu olduğunu söyledi. Yaz döneminin kurak geçtiğini belirten Zafer, "İnşallah bol yağışlı bir kış sezonu geçiririz." dedi.

Meteorolojiden Bu Şehirler İçin Kar Yağışı Uyarısı

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, bölge genelinde hava parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağışlı geçecek.

Yağışların Erzurum, Erzincan, Kars ve Ardahan'da karla karışık yağmur, yüksek kesimlerinde kar, Iğdır ve Ağrı'da ise yağmur şeklinde olması bekleniyor.

Sıcaklığın mevsim normallerinin 3 ila 8 derece altında seyredeceği bölgede, rüzgar kuzeyden hafif, zaman zaman orta kuvvette esecek.

Bölgede gece en düşük sıcaklık sıfırın altında olmak üzere Kars'ta 4, Ardahan'da 5, Ağrı'da 0, Iğdır'da 1, Erzurum'da 3, Erzincan'da 7, Tunceli'de ise 8 derece kaydedildi.

Gün içinde en yüksek sıcaklıkların ise Tunceli'de 22, Iğdır'da 13, Kars ve Ardahan'da 9, Ağrı'da 8, Erzincan'da 7, Erzurum'da 6 derece olması bekleniyor.

Yağışların yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden, meydana gelebilecek sel, su baskını, ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Kuvvetli yağışların akşam saatlerinden sonra etkisini kaybedeceği öngörülüyor.

Etiketler

Yaşam  
Reklamı Kapat