Kadınlar Artık 6 Yıl Erken Emekli Olacak! Müjdeyi Bakan Ağzından Kaçırdı! Mikrofon Açık Kaldı!

30 Ekim 2021 11:32 Güncelleme : 6 Şubat 2022 11:08

Yaş ve prim şartı bulunmadan çocuğu olan annelere emekli olma fırsatı. Annelere devlet tarafından sunulan destekler devam ederken, erken emeklilik fırsatı da sunulmaktadır.

Kadınlar Artık 6 Yıl Erken Emekli Olacak! Müjdeyi Bakan Ağzından Kaçırdı! Mikrofon Açık Kaldı!

Yaş ve prim şartı bulunmadan çocuğu olan annelere emekli olma fırsatı. Annelere devlet tarafından sunulan destekler devam ederken, erken emeklilik fırsatı da sunulmaktadır. Hem çalışıp hem de çocuklarını büyüten annelerin yükleri bir hayli ağırdır. Bu noktada devlet annelere destek verebilmek için çalışan annelerin çocuk olduktan sonra çalışmasalar bile prim hakkı sunmaktadır. Böylece emeklilik imkanları sağlanıyor ve doğum borçlanmasından kadınlar yararlanabilmektedir. Ancak bu şarttan faydalanmak isteyen annelerin 3 şartı taşıması gerekiyor. Öncelikle annenin doğumdan önce sigortalı bir işte çalışıyor olması şartı bulunmaktadır.

Çocuğu bulunan anneler 6 yıl erken mi emekli oluyor? Anneler 6 yıl nasıl erken emekli oluyor? Devlet çalışan annelere erken emekli olma fırsatı mı veriyor? Bunun için taşınması gereken şartlar neler? Gelin hep birlikte inceleyelim...

Özellikle sigortalı olarak çalışan annelerin doğum yaptıktan sonra 3 çocuğa kadar çalışmadıkları sürelerde borçlanabiliyorlar. Her çocuk için devlet 720 gün prim kazanma şansı sunarken, prim eksiği olan anneler çalışmak yerine doğum borçlanmasıyla erken emeklilik fırsatını elde ediyorlar.

Şartları Taşıyan Kadınlar İçin Erken Emeklilik Fırsatı!

 6 yıl erken emeklilik için öncelikle üç şartın oluşması gerekmektedir. İlk olarak anne doğumdan önce sigortalı bir işte çalışmalı veya staj sigortası yapılmış olmalı, ikincisi doğumdan sonra anne çalışmıyor olması gerekiyor. Yani doğumdan sonra sigorta primlerinin ödenmemiş olması aranan kriterler arasındadır. 3. olarak ise annenin çalışıyor olması şartı bulunuyor.  Devlet toplamda 3 çocuk için 2160 gün prim hakkı vermektedir. Bu kapsamda bir çocuk için 720 gün,  3 çocuk için ise 2160 gün prim kazanma imkanınız bulunuyor. Böylece prim sıkıntısı yaşayan kadınların 6 yıl erken emekli olma fırsatı ayaklarına kadar gelmiş oluyor.

Etiketler

Ekonomi  
Reklamı Kapat