Konut Kredisi Müjdesi! Hemen Ev Sahibi Olabileceksiniz! Hayal Değil Artık Tamamen Gerçek!

1 Kasım 2021 19:00 Güncelleme : 6 Şubat 2022 13:14

200.000 TL'ye %1, 37, %1, 38, %1, 39 faiz oranlı konut kredisi! Ev alacaklara 6 altın banka bileziği gibi fırsat! Ziraat, Vakıfbank, TEB, Akbank

Konut Kredisi Müjdesi! Hemen Ev Sahibi Olabileceksiniz! Hayal Değil Artık Tamamen Gerçek!

200.000 TL'ye %1, 37, %1, 38, %1, 39 faiz oranlı konut kredisi! Ev alacaklara 6 altın banka bileziği gibi fırsat! Ziraat, Vakıfbank, TEB, Akbank... Ev sahibi olmak isteyenler konut kredisi araştırmalarına başladı. Son dönemde fiyatlardaki artışa bağlı olarak konut kredisine olan talep de aynı yönde artış göstermiştir. Ekim ayı sonunda, kış mevsiminin hemen öncesinde konut kredisi kullanan müşterilere faiz oranları, esnek ödeme seçenekleri ve 200.000 TL'lik kredi için aylık ödeme planı dâhildir. Bu kapsamda, 120 ay boyunca yüzde 1,37, yüzde 1 ve yüzde 1,44 faiz oranlarıyla 200.000 TL tutarında konut kredisi veren bankaların listesi peş peşe yayınlandı.

Konut Kredisi Nedir?


Konut kredisi, ev satın almak için ihtiyacınız olan finansal yardımı size sağlayacak olan kredi türüdür. Fakat burada bilinmesi gereken en önemli nokta ipotek kredisinin evin tam değerini karşılamamasıdır.

Bankalara kullandıracağı ipotek kredisi, alacağı evin değerinin büyük bir kısmını karşılıyordu. Bu, Mart 2020'de 500.000 TL'ye kadar olan daireler için oranı ile güncellenmiştir. Evin değeri ve derecesi, ev fiyatının yüzde kaçının ödünç alabileceğinizi belirleyebilir.

Konut kredisi hakkında bilinmesi gereken bir diğer nokta ise verilen kredinin ödenmesinde sorun yaşanması durumunda, bankaların borçlarınız ödenene kadar ev üzerindeki ipoteği elinde tutacağıdır. Borçlarınız bittiğinde, evinizin üzerindeki ipotek ortadan kalkacaktır.

Konut Kredisi Şartları Nelerdir?

Konut kredisine başvuran kişinin en az 18 yaşında olması gerekmektedir. Üst sınır 70 yıldır. Konut kredisi almak için bankanın istediği belgeleri ibraz etmeniz gerekmektedir. Bu belgeler ev ve sizin hakkınızda detaylı bilgi verir ve kredi başvurunuza cevap verir.

Konut kredisi başvurusunun olumlu-olumsuz yanıtlanmasında kredi itibarınız önemli bir rol oynamaktadır. Kredi puanınız düşükse, sorgunuz olumsuz yanıt alabilir. Bu arada kredi notunuzu etkileyecek faktörlerden bazılarının daha önce almış olduğunuz kredileri nasıl geri ödediğiniz, kredinizi ne sıklıkla kullandığınız ve kredi kartı borç durumunuz olduğunu belirtmek istenir. Hane gelirinizin ipoteği aylık olarak ödeyebilmesi bekleniyor, eksi devam eden masraflar.

Konut kredisi için gerekli şartlar sadece bireysel değildir. Kredi başvurusunda bulunduğunuz evin de oturma iznine sahip olması gerekir. Bu durumda henüz inşaatı devam eden bir ev için ipotekli kredi başvurusunda bulunmak istiyorsanız mutlaka kat bakım hizmeti sunmanız gerekmektedir. Birçok banka en az tamamlanmış projeler için kredi vermektedir. Ancak evi almak istediğiniz konut projesinin anlaşmalı olduğu bir banka varsa bu durumda bina bitmeden kredi çekmeniz mümkün.

Bankanın kredi onayı talebiniz sonrasında hazırlanan değerleme raporu ile doğrudan ilişkilidir. Bu rapordaki bilgiler, bankanın ipotek başvurunuzu onaylayıp onaylamadığını belirleyecektir.

 

Etiketler

Ekonomi  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış