Elektrik Fiyatları İle ilgili Büyük Flaş Karar! Bu Haber Herkesi İlgilendiriyor! Avrupa Şampiyonu Olduk

4 Kasım 2021 20:00 Güncelleme : 6 Şubat 2022 13:12

Resmi gazetelerde bugün yayınlanan, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) kararı duyuruldu. Söz konusu olan karara göre, 2021 yılının son ayları için tedarik edilen birim enerji miktarına öngörülen yenilenebilir Enerji Kaynakları Mekanizması maliyetiyle yılın son çeyreği için revize edilmesine karar verildi.

Elektrik Fiyatları İle ilgili Büyük Flaş Karar! Bu Haber Herkesi İlgilendiriyor! Avrupa Şampiyonu Olduk

Elektrik fiyatları son yıllarda üst üste yaşanan artışlar nedeniyle Türkiye'yi Avrupa'nın zam şampiyonu yaptı.2019 ve 2021 ilk zamanlarını kapsayan bu 2 yıllık dönemde Türkiye'nin elektrik fiyatları yüzde 47,4 artarken doğal gaz fiyatları ise yüzde 42,3 yükseldi. Aynı zamanda Avrupa'nın birçok ülkesinde ise fiyatlar da düşüş yaşanıyor olması dikkat çekti.

Zam da Avrupa Şampiyonu Türkiye
 

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi'nin duyurduğu veriler, Türkiye'de elektrik fiyatlarında büyük artış olduğunu bize gösteriyor. Fiyatlar konutlarda ise kullanılan elektrik fiyatlarını kapsamakta. Türkiye yapılan artışlarla birlikte vatandaş gözünü devletten gelecek haberlere dikiyor.2019 yılının ilk yarısıyla birlikte 2021 yılının ilk yarısı arasındaki bu yıllar arasındaki değişime bakıldığında ortaya şöyle bir tablo çıkmakta. 39 tane ülkenin 24'ünde fiyatlar artarken 15'nde ise düştü. En fazla artış yüzde 47,4 ile açık ara olarak Türkiye’de. Ardından Polonya ve Ukrayna geliyor.

Resmi gazetelerde bugün yayınlanan, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) kararı duyuruldu. Söz konusu olan karara göre, 2021 yılının son ayları için tedarik edilen birim enerji miktarına öngörülen yenilenebilir Enerji Kaynakları Mekanizması maliyetiyle yılın son çeyreği için revize edilmesine karar verildi. Buna göre enerji üretimi amacıyla kullanımına ilişkin kanun kapsamında 2020 yılına ait TORETOSAF'ın kilovat saat başına 28,56 kuruş olması kararlaştırıldı.

Vatandaşın Gözü Bu Kararda
 

Günden önce piyasada bir megavat saat elektrik fiyatı yarın için en uç saat 18.00'de 1065 lira 90 kuruş, en düşük saat olarak ise 23.00'te 15 lira 40 kuruş olarak tespit edildi. Gün öncesi piyasada ise bir megavat saat elektriğin aritmetik ortalaması ise fiyat olarak 586 lira 5 kuruş, ağırlıklı ortalama fiyatı 580 tl 35 kuruş oldu.

Son Flaş Karar
 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu duyurdu! EPDK'nin Resmi Gazetede yer alan diğer kararında 2021 yılının son ayları için tedarik edilen birim şöyle yazıldı.   Enerji miktarı başına öngörülen yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması maliyeti ile kilovat saat başına, ekim ayı için 63,33 lira kasım ayı için 22,21 lira ve de aralık ayı için 1,57 TL lira olarak revize edilmesine karar verildiği açıklandı.

Etiketler

Yaşam  
Reklamı Kapat