Asgari Ücret Ne Kadar Olacağıyla İlgili Rakamlar Sızıyor! Bakan Konuştu! İşte Konuşulan O Rakam

5 Kasım 2021 11:06 Güncelleme : 6 Şubat 2022 13:11

Asgari ücrette gözler komisyona çevrilmiş durumda. Enflasyonun yükseldiği şu günlerde, asgari ücretli gerçekten geçinmeye zorlanıyor. Hürriyet gazetesinde yazar olan ve hükümete yakınlığı ile bilinen Abdülkadir Selvi ise bir rakam sızdır. Gün içinde de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin konuyla ilgili açıklama yaptı.

Asgari Ücret Ne Kadar Olacağıyla İlgili Rakamlar Sızıyor! Bakan Konuştu! İşte Konuşulan O Rakam

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, asgari ücretin net olarak 3 bin 500 ya da 3 bin 600 lira olmasının üzerinde durulduğunu yazdı. 2022  asgari ücret ne kadar olacak tartışmaları sürüyor. Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret görüşmeleri yakında başlayacak. Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, enflasyonun üzerinde talep edeceklerini belirtirken, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay da asgari ücret pazarlıkları için "Bu sene 45 seneye bedel bir sene"  dedi.

Peki asgari ücret ne kadar olacak? Hükümete yakın gazetecilerden Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, asgari ücrete ilişkin bir yazı kaleme aldı.

Selvi, yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomiyle ilgili sorunları çözebileceğini savunurken, ekonomik sorunlar çözülürken önceliğini insanların alım gücünün yükseltilmesine verdiğini söyledi.

"Hane halkının gelir seviyesini yükseltmek için bir dizi hazırlık yürütülüyor"

Selvi, şu ifadeleri kullandı:

"Asgari ücretin artırılması da bunun başında geliyor. Ama asgari ücretle ilgili olarak yanlış bir tartışma yürütüldüğünü görüyorum. Rakamlar havada uçuşuyor. Öyle yüksek rakamlar söyleniyor ki asgari ücret ne kadar yükseltilirse yükseltilsin kimseyi tatmin etmeyecek. Beklentinin bu kadar yükseltilmesi doğru değil. Asgari ücretin yükseltilmesi yönünde çalışma yapılıyor. Asgari ücret net olarak 2 bin 825 TL. Önümüzdeki yıl için asgari ücretin net olarak 3 bin 500 ya da 3 bin 600 lira olmasının üzerinde duruluyor. Sadece asgari ücretin artırılması değil, hane halkının gelir seviyesini yükseltmek için bir dizi hazırlık yürütülüyor."

Çalışma Bakanı Bilgin'den asgari ücret açıklaması! Nasıl belirlenecek?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin: "Enflasyon karşısında emeği koruyacak bir asgari ücret seviyesinin belirlenmesi gerektiği düşüncesiyle hareket ediyoruz."

Plan Bütçe Komisyonunda bakanlığının bütçe sunumunu yapan Bilgin, "Asgari ücretle ilgili yaptığımız hesaplar var enflasyon karşısında emeği koruyacak asgari ücret seviyesinin belirlenmesi gerektiği düşüncesiyle hareket ediyoruz" dedi.

Bilgin, "İşçilerimizi koruyan asgari ücret meselesini gündemden çıkartacak çalışma içindeyiz, rahatlama sağlayacağını şimdiden söyleyebilirim" dedi.

Etiketler

Ekonomi  
Reklamı Kapat