11 Kasım 2021 20:00 Güncelleme : 6 Şubat 2022 13:03

Kuruluş Osman, Akdeniz'in Kılıcı Barbaroslar, Alparslan Büyük Selçuklu Dizi İzleyicilerine Kötü Haber!

Kuruluş Osman, Akdeniz'in Kılıcı Barbaroslar, Alparslan Büyük Selçuklu Dizi İzleyicilerine Kötü Haber!

Yayınlanan tarihi diziler hem heyecanlı bölümleri hem de tarihi anlatması sebebiyle oldukça sevilmiştir. Fakat bu dizilerin gerçek tarihi yansıtmadığını dair iddialar da ortaya atılmaktadır.

Son zamanlarda TRT 1 ekranlarında tarihi dizi sayıları oldukça artmıştır. Tarihi konuların ele alındığı diziler oldukça sevilmiş büyük oranda reyting topladı. İlk etapta Diriliş Ertuğrul ile başlayan proje daha sonra payitaht Abdülhamid, Uyanış Büyük Selçuklu gibi dizilerle devam etti.

En Sevilen Tarihi Diziler Hangileri?


Eylül ayı ile birlikte yeni sezon tarihi diziler tekrar yayınlanmaya başladı. Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde Melik Şah’ın hayatını anlatan film, yeni dönemde babası Alparslan'ın hayatını anlatır. İlk bölümü yayınlanan dizinin reytingleri de oldukça yüksekti. Yeni bir dizi olarak yayınlanmaya başlayan Barbaroslar Akdeniz'in kılıcı adlı dizi de izleyiciler tarafından oldukça Sevilmiş ve kısa sürede takipçileri arttı

Bu Diziler Tarihi Saptırıyor!


Yayınlanan tarihi diziler hem heyecanlı bölümleri hem de tarihi anlatması sebebiyle oldukça sevilmiştir. Fakat bu dizilerin gerçek tarihi yansıtmadığını dair iddialar da ortaya atılmaktadır. Akademisyen ve tarihçi olan Dr. Yusuf Hakan Erdem katıldığı bir programda bu filmlerde anlatılan tarihin gerçek tarih ile bir ilgisinin olmadığını savundu. 

Dr. Yusuf Hakan Erdem, bu tür dizilerden tarihin öğrenilemeyeceğini, dizilerin tarihi konularda insanları yanılttığını söyledi. Bu filmler tarihi olaylardan esinlenerek tamamen kurgulanmış filmlerdir, birebir tarihle aynı olması mümkün değildir şeklinde açıklamada bulundu. 

Dr. Yusuf Hakan Erdem konu ile ilgili açıklamasında, dizilerin tarihi gerçekleri farklı yansıtarak yanlış bilgiler edinmemize sebep olduğunu söyledi. Yanlış öğretilen bilgiler sonucunda tarihin bozulmaya başladığını ve gelecek nesillere de yanlış bilgilerin aktarılabileceğini vurguladı.

Bu filmleri yapan senaryo yazarlarının tarihi görüşleri nasılsa filmleri de o şekilde yaptıklarını belirtti. Reyting almak uğruna dizilerdeki konuların saptırıldığını ve karakterlerin gerçekteki kişilerden farklı olduğunu söyledi. Gerçekle bağlantısı olmayan sadece tarihten esinlenen dizi karakterlerinin, şiddete meyilli olarak gösterilmesinin de yanlış olduğunu söyledi. Yeni nesillere tarihimizi doğru bir şekilde aktarmak gerektiğine vurgu yaptı.

Dr. Yusuf Hakan Erdem Boğaziçi Üniversitesi'nde Öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Boğaziçi ve Oxford üniversitelerinde eğitim görmüştür. Sabancı Üniversitesi'nde halen öğretim görevliliği yapmaktadır. Hakan Erdem'in yazdığı birçok kitapta mevcut.

Etiketler

Dizi Haberleri  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış
Reklamı Kapat