11 Kasım 2021 19:00 Güncelleme : 6 Şubat 2022 13:03

Benzinli ve Dizelli Araçların Sonu Geldi! İşte O Tarih Açıklandı!

Benzinli ve Dizelli Araçların Sonu Geldi! İşte O Tarih Açıklandı!

Son zamanların en büyük olayına imzalar atıldı. Türkiye, İngiltere ve Hindistan'ın da içinde yer aldığı 33 ülke, 40 şehir, 11 araç üreticisi şirket ve 27 filo sahibi kuruluşu sıfır emisyonlu araçlar için mutabakat imzaladı. Mutabakata göre ise 2035 yılına kadar benzin ve dizel araçların sıfır emisyonlu araçlarla değiştirilmesi düşünülüyor.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26. Taraflar Konferansı'nın (COP26) ulaşım sistemleri odaklı gününde, "Sıfır Emisyonlu Araçlar için Glasgow Mutabakatı" açıklandı.

TARİH 2035
Mutabakat kapsamında, otomobil piyasalarında 2035'e kadar benzinli ve dizel motorlu araçların sıfır emisyonlu araçlarla değiştirilmesi öngörülüyor.

Türkiye, İngiltere, Hindistan, Kanada, Danimarka, Finlandiya, Norveç ve İsrail'in de aralarında bulunduğu 33 ülke, 40 şehir, Ford Motor, General Motors, Jaguar Land Rover, Mercedes-Benz ve Volvo Cars'ın gibi önemli markaların dahil olduğu 11 araç üreticisi şirket, 27 filo sahibi kuruluş olmak üzere mutabakata 100'ün üzerinde imzacı katıldı.

Hollanda'nın girişimiyle Türkiye de dahil 13 ülke anlaştı: 2040 sonrası tüm yeni kamyon ve otobüsler elektrikli veya hidrojenli olacak
Bu kapsamda hükümetler, lider piyasalarda en geç 2035'e kadar, dünyada ise 2040'a kadar tüm yeni otomobil ve kamyonet satışlarının sıfır emisyona sahip olması için çalışacak. Filo sahipleri en geç 2030'a kadar otomobil ve kamyonet filolarının tamamının sıfır emisyonlu olmasını sağlayacak. Araç üreticileri ise 2035 veya daha önce lider piyasalarda yüzde 100 sıfır emisyonlu yeni otomobil ve kamyonet satışına ulaşacak.

Audi elektrikli otomobiller için tarih verdi.
KÜRESEL SERA GAZI EMİSYONLARINDA 5'İNCİ SIRADA
Ulaşım sektörü küresel sera gazı emisyonlarında 5'inci sırada yer alıyor. Sektördeki emisyonların yüzde 89'unu ise karayolu taşımacılığı oluşturuyor. Bu kapsamda, karayolu taşımacılığının sıfır emisyonlu araçlarla yapılması, küresel ısınmayı 1,5 derecenin altında tutabilmek için kritik öneme sahip.

Etiketler

Gündem  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış
Reklamı Kapat