Apple Markasının Üretmiş Olduğu İlk Bilgisayar Öyle Bir Fiyata Alıcı Buldu Ki! İlk Bilgisayar Görenleri Şaşırtıyor

12 Kasım 2021 09:29 Güncelleme : 6 Şubat 2022 13:01

Toplamda 200 adet üretilen ve o tarihlerde 666 dolara satışa sunulan Apple-1 günümüzde ise dudak uçuklatan fiyatlara alıcı buluyor.

Apple Markasının Üretmiş Olduğu İlk Bilgisayar Öyle Bir Fiyata Alıcı Buldu Ki! İlk Bilgisayar Görenleri Şaşırtıyor

Apple'ın ilk çıktığı yollarda piyasaya sürdüğü ve ilk ürünü olan günümüzde de çok az sayıda kalmış olan Apple-1 bilgisayarlardan bir tanesi ABD'deki bir açık arttırmada 400 bin dolara alıcı buldu. 
ABD'li teknoloji devi Apple'ın ürettiği ilk bilgisayar ürünü olan Apple-1, şirketin kurucu ortakları Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından 1976 yılında geliştirip ve satışa sunulmuştu.

Toplamda 200 adet üretilen ve o tarihlerde 666 dolara satışa sunulan Apple-1 günümüzde ise dudak uçuklatan  fiyatlara alıcı buluyor. 

400 Bin Dolara Satıldı


Günümüzde değerli oluşu ile zaten gündemde olan ve meraklılarının peşinde koştuğu Apple-1 bilgisayar az sayıdaki adeti ile daha da değerli hale geliyor. Ancak açık arttırma ile alıcına ulaşan Apple-1 in kasası nadir Hawai Koa ahşabından imal edilmiş olup zamanında yalnızca 200 tane üretilmiş olması da onu değerli kılıyor.

Kaliforniya'daki John Moran Auctioneers açık arttırma evinin verdiği bilgilere göre, bilgisayarı o tarihlerde satın almış olan ilk kullanıcısının bir üniversite profesörü olduğu ve daha sonra bilgisayarı 650 dolar karşılığında bir öğrencisine sattığı ifade ediliyor.

Açık arttırma ile sahibine kavuşan orijinal Apple-1 bilgisayarın yanında kullanma kılavuzunun yer aldığı 2 kaset ve Apple yazılımı da verildi. Apple'ın ilk tasarımcısı Wozniak, Apple-1 hakkında şu açıklamaları yaptı. 

Apple Kıyaslaması

"Apple-1, Apple-ll ile kıyaslandığında korkunç derecede geride. Ancak Apple-1 bilgisayarı dünyaya satın alınabilir ve kullanışlı bir bilgisayarın formülünü göstermiş oldu. Tasarımlarımı Homebrew Computer Clup'a ücretsiz olarak verdim. Bilgisayarların eğitim konusunda yardımcı olabileceğine olan inancım, ilk Apple-1 bilgisayarlarını ortaokul öğrencilerine göstermek için klup üyemiz Liza Loop'a vermemi sağladı.  Apple-1 bilgisayarına kişisel kavramı nasıl tanımladığınıza bağlı olarak kişisel bilgisayar diyebilirsiniz. Apple-1 ve Apple-ll, daha önce atılmamış adımları attı."

Şeklinde açıklamalarda bulundu. Meraklıları tarafından Apple-ll'nin de açık arttırma ile satışa çıkmasının ilgi ile beklendiği kesin. Bilgisayarı  hala çalışır durumda olması onu sadece antika olarak almaktan kurtarıyor fakat doğal olarak çağının baya bir gerisinde kalıyor.

Etiketler

Teknoloji  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış