13 Kasım 2021 14:00 Güncelleme : 6 Şubat 2022 12:59

Alkolü Araç Kullanmak İmkânsız Hale Geliyor! Bu Teknoloji Artık Kazaların Önüne Geçecek! İlk Uygulama Yapıldı

Alkolü Araç Kullanmak İmkânsız Hale Geliyor! Bu Teknoloji Artık Kazaların Önüne Geçecek! İlk Uygulama Yapıldı

Son yıllarda artan trafik kazalarını en alt seviyeye çekmek isteyen ABD hükümeti, alkollü araç kullanımını olanaksız hale getirecek teknolojiyi kullanıma sunmaya hazırlanıyor.

Son yıllarda alkollü araç kullanımı sonucu artan trafik kazalarına son vermek isteyen ABD, yeni bir teknolojiyi kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresinin raporuna göre ABD’de bir sene içinde binlerce insan alkollü araç kullanımı sonucu oluşan trafik kazalarında hayatını kaybediyor.

Alkollü araç kullanımını imkânsız hale getiren teknoloji üzerinde çalışan ABD hükümeti, bu teknolojiyi hayata geçirmek için düğmeye bastı. Tüm altyapısı hazır olan teknolojinin, tek eksiğinin ABD Başkanı Joe Biden'ın imzası olduğu duyuruldu. Başkan Joe Biden'ın imzasını bekleyen tasarım, 2026 yılından itibaren üretilecek araçların, alkollü kişilerce kullanılmasını engelleyecek özel bir donanıma sahip olması gerekçesine dayanıyor.

Hedef! Trafik Kazalarını En Aza İndirmek 


Son yıllarda artan trafik kazalarını en alt seviyeye çekmek isteyen ABD hükümeti, alkollü araç kullanımını olanaksız hale getirecek teknolojiyi kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Bu yeni teknoloji sayesinde alkollü olarak trafiğe çıkmak neredeyse imkânsız hale gelecek.

Araçlarda kullanılacak sensorlar yardımıyla sürücünün nabız ve kalp hızını kaydetmeyi hedefleyen sistem, sürücünün hareketlerini algılamaya yönelik çalışacak. Sistem sürücüde alkol tespit ederse motor otomatik olarak kapanacak. 2026 yılından itibaren tam anlamıyla çıkması beklenen sistem şimdiden büyük merak konusu oldu. 

Akıllı Telefon Uygulamaları Kullanımda


Akıllı telefon modellerinde kullanılan uygulama sayesinde, sensorlar kişinin alkollü olup olmadığını algılıyor. Kişinin attığı adımlar sayesinde, algılama yapan sensorlar alkol tespitinde bulunabiliyor. Akıllı telefonlara yerleştirilen bu uygulama sayesinde kişinin araç kullanımına engel olacak düzeyde alkollü olup olmadığı anlaşılabiliyor.

Alkol algılayan akıllı telefonlar kişiyi araç kullanmamaları konusunda uyarı veriyor. Bu teknolojiyi hayata geçirmek isteyen ABD hükümeti, çalışmalara hız vererek 2026 yılında alkollü araç kullanımını tamamen sonlandırmayı hedefliyor. 

Etiketler

Yaşam  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış