24 Kasım 2021 09:08 Güncelleme : 6 Şubat 2022 12:10

Merkez Bankasından Beklenen Açıklama Geldi! Döviz Kuruna İlişkin Açıklama! İşte Tüm Detaylar...

Merkez Bankasından Beklenen Açıklama Geldi! Döviz Kuruna İlişkin Açıklama! İşte Tüm Detaylar...

Son günlerde inanılmaz bir artış sağlayan döviz kurları için nihayet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklama geldi. Merkez Bankası, "Döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve iktisadi temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumları gözlemlenmektedir." ifadelerine yer verdi.

Döviz kurlarının son zamanlardaki tutarsız değişimleri sonucunda hayat pahalılığı giderek artıyor. Geçtiğimiz gün ise rekor üzerine rekor kıran dolar ve euro her geçen gün artmaya devam ediyor. Merkez Bankası (TCMB) ise geçtiğimiz gün yaşanan artışlar sonucunda açıklamada bulundu. "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının uygulanmakta olan dalgalı kur rejimi altında kur seviyesine ilişkin bir taahhüdü yoktur." ifadelerini kullandı.

Daha sonrasında açıklamasına kaldığı yerden devam eden Merkez Bankası, "

Döviz kurları, serbest piyasa dinamiklerince arz ve talep koşullarınca belirlenmektedir.

Merkez Bankası belli koşullar altında kalıcı yön amacı taşımadan sadece aşırı oynaklığa müdahale edebilmektedir. Döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve iktisadi temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumları gözlemlenmektedir.


Şirketlerimiz ve vatandaşlarımızın aşırı oynak piyasa koşullarında iktisadi temellerden tamamen uzak değerlerden işlem yaparak olası kayıplara karşı uyarılması lüzumu üzerine bu açıklamaya gerek duyulmuştur." sözlerine yer verdi.

Etiketler

Ekonomi  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış
Reklamı Kapat