25 Kasım 2021 11:39 Güncelleme : 6 Şubat 2022 12:09

Elâzığ’da Öyle Bir Şey Oluştu Ki! Görenler Şaşkınlıklarını Gizleyemedi! Keban Barajından İnanılmaz Görüntüler Sosyal Medyaya Düştü

Elâzığ’da Öyle Bir Şey Oluştu Ki! Görenler Şaşkınlıklarını Gizleyemedi! Keban Barajından İnanılmaz Görüntüler Sosyal Medyaya Düştü

Keban barajında ortaya çıkan obruklar büyük panik yarattı. Uzmanlar konu hakkında açıklama yaptı. Peki bu obruklar neden nasıl oluştu.

Keban barajı Elâzığ’ın en önemli barajlarından biridir. Geçtiğimiz günler baraj içerisinde bulunan suların çekilmeye başlaması gündeme gelen konular arasında yer almaya başladı. Elâzığ Keban Barajı'nda suların çekilmesi ile birlikte çeşitli obruklar ortaya çıkmaya başladı.

Geçtiğimiz günler kızı ile balık avlamaya çıkan bir adamın Tunceli tarafında bulunan bir alanda suların çekildiğini söylemesi ile birlikte bölgede konu ile ilgili araştırmalar yapılmaya başladı. Yapılan araştırmalar sonucunda da suyun çekildiği uzman kişiler tarafından tespit edildi.

Suların neden çekildiği de merak edilen konular arasında yer aldı. Yaşanan bu durum yetkilileri de korkutan bir durum haline geldi. Yaşanan olay karşısında pek çok kişi sosyal medya da bu konuyu konuşmaya başladı. 

Keban Barajında Dev Gibi Obruklar Oluştu


Barajlar da oluşmasından en çok korkulan durum obruk oluşumu konusudur. Obruk oluşumu ile birlikte barajların işlevsel olarak kullanımı da sıkıntı durumunu ortaya çıkarıyor. Genel olarak Tunceli kıyısında oluşan obruklar dikkat çekiyor. Doğru bir uygulama ile birlikte bu obrukların ortadan kalkacağı yetkili olan kişiler tarafından bildirildi. Obruk oluşumu ile birlikte balık olan alanların da sıkıntıları meydana geldi. Balıkların yaşam alanlarında da çeşitli kısıntıların ortaya çıkması ile birlikte hayvan severler de bu konu üzerine yöneliyor.

Keban Barajında Oluşan Obruk Yetkililere Bildirildi


Keban Barajı'nda oluşan dev gibi yeni obruklar gündüzleri çok dikkat çekmeye başladı. Oluşan bu görüntü yetkililere çok kısa bir süre içerisinde bildirildi. Oluşan bu durum çevre sakinleri ve balıkçıları da meraklandıran durumlardan biridir.

Yaşanan olay karşısında balık tutan kişiler Keban Barajı'ndan uzaklaştı. Baraj da yaşanan bu durum karşısında çeşitli önlemler alınmaya başlandı. Özellikle bu dönem de yağışların az gerçekleşmesi ile birlikte obruk oluşumu daha fazla meydana geldi.

Obrukların çeşitli dönemler de meydana geldiği bilinir. Fakat son dönemler de yaşanan yağış eksikliği ile birlikte obruklar daha çok ve daha büyük olacak şekilde ön plana çıkmaya başladı. Bu obruk oluşumuna karşı alınan önlemler ve çözüm önerileri de çok merak edilen konulardan biridir.

Etiketler

Yaşam  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış
Reklamı Kapat