29 Kasım 2021 09:28 Güncelleme : 6 Şubat 2022 12:07

Filmlere Konu Olan Hiperseksüalite Nedir? Sizde Hiperseksüalite Olabilirsiniz! Bu Belirtiler Varsa Dikkat

Filmlere Konu Olan Hiperseksüalite Nedir? Sizde Hiperseksüalite Olabilirsiniz! Bu Belirtiler Varsa Dikkat

Hiperseksüalite yani nemfomani nedir? Ortaya çıktığında tedavi edilmesi gerekir. Tedavi edilmezse hastalığa yol açabilir hatta çevresi için yıkıcı bir durum haline gelir.

Nemfomani hastalığı filmlere bile konu edinilmiştir. Bu hastalık üzerine birçok senaryo yazılmıştır. Günümüzde bu tür rahatsızlıklara sıkça rastlanılmaktadır. Artan bu vakalar üzerine araştırmalar yapılmış ve altında yatan nedenlerin ne olabileceği sorusuna cevap aranmıştır

Hiperseksüalite cinsel bir rahatsızlıktır. Çeşitli zihinsel bozukluklar ile birlikte kişide cinsel dürtüler ortaya çıkartır. Kişi herhangi bir duygusal bağ hissetmez. Aynı kişi ile değil farklı kişilerle cinsel temas kurmağı isteği vardır. Ne kadar cinsel aktiviteler yapsa da doyumsuzluk oranı giderek artar.

Aşırı derecede cinsel tatmin yaşama duygusu oluşur. Nemfomanisi olan bireyler pornografik içeriklere ilgi duymaya başlar. Bu içten gelen cinsel dürtüleri bastırmakta güçlük çekerler. Cinsel isteklerinin adeta esiri haline gelirler.

Rahatsızlığın Altında Birçok Neden Yatabilir


Bu tür rahatsızlıkların altında birçok neden olabilmektedir. Bu hastalık üzerinde birçok araştırma yapıldı. Gerçek sebebinin ne olabileceği konusunda araştırılsa da kesin bir neden bulunamadı. Cinsel dürtülere neden olan bu rahatsızlığın birden fazla faktöre bağlı olabileceği düşünülüyor.

Bu cinsel dürtüye neden olan faktörler arasında genetik yatkınlık, çevreden etkilenme, stresli ortamda yaşama, yaşamış olabileceği maddi ve manevi bir travma, yine yaşanmış bir cinsel istismar olabilir.

İleri Boyutlara Ulaşırsa Sonuçları Kötü Olabilir


Nemfomanisi olan bireylerde belirtiler giderek artabilir. Belirtilerin aşırı boyutlara ulaşması yaşam kalitesini düşürür ve etrafındaki insanlar içinde yıkıcı bir durum haline gelebilir.  Birey artık dürtülerin esiri olarak kendini kontrol edemez hale gelir.

Bireylerde suçluluk hissi yaşatabilir. Doyumsuzluk yaratan bu dürtüler, ilişkiye girdiği partnerine zarar verebilecek davranışlara neden olabilir. Bu ruh hali sosyal hayatında yansır. Başka hastalıkları da tetikleyebilir.

Tedavisi Var Mı?


Tabi ki tedavisi mümkün. Bu durumda hastanın ilk önce hazır hale gelmesi önemledir. Yani tedavi surecisini kendi istemesi gerekir. Aksi takdirde başarılı olunamaz. Bu durumdaki bireylere terapi yöntemleri uygulanır.  Bu hastalığın üstesinden gelen insanlar vardır.

Etiketler

Yaşam  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış