Asgari Ücret Tespit Komisyonu Bugün Toplanıyor! Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

1 Aralık 2021 10:19 Güncelleme : 6 Şubat 2022 13:28

Uzun zamandır beklenen Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün itibariyle toplanıyor. İçerisinde işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinin yer aldığı Asgari Ücret Komisyonu, 2022 yılının asgari ücret tutarını belirlemek üzere bir araya geliyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Bugün Toplanıyor! Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Ülkemizde kritik bir öneme sahip olan asgari ücret tam tamına 7 milyon insanı doğrudan etkilerken diğer tüm vatandaşları ise dolaylı yoldan etkiliyor. Asgari ücret belirleme çalışmaları ise bugün saat 14.00'da yapılacak olan toplantı ile resmi olarak başlıyor.

Bugün yapılacak olan toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliği yapacağı biliniyor. Yapılacak olan toplantıda işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil ederken, işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip olan TÜRK-İŞ'in temsil edeceği biliniyor.

Dört gözle beklenen yeni asgari ücret zammı için taraflar bu kapsamda dört kez toplanıyor. Geçtiğimiz yıllardan farklı olarak bu yıl hükümet, işçi ve işveren temsilcileri yeni asgari ücret için aralık ayının sonunu beklemeyecekleri biliniyor. Hızlı bir şekilde yeni kararlar alınması konusunda mutabık. Bu işlemler sırasında ise yeni asgari ücretin Aralık ayının ortalarında belirlenmesi bekleniyor.

Etiketler

Gündem  
Reklamı Kapat