1 Aralık 2021 22:00 Güncelleme : 6 Şubat 2022 13:28

Depremde 11 Kişi Öldü! Müteahhitten Şok Edici Açıklamalar

Depremde 11 Kişi Öldü! Müteahhitten Şok Edici Açıklamalar

Yağcıoğlu apartman davasında sanık İzmir'de 6.6 büyüklüğündeki depremde 11 kişi hayatını kaybederken, yargılanma süreci devam ediyor.

Duruşmada tutuklu müteahhit Şerafettin Ağar, "B Bölgesi'nin çökmesinin tek nedeni 23 numaralı sütunun kesilmesiydi. Bu nedenle ceza davası açtım. Binam yıkılamaz" dedi.

Yağcıoğlu apartmanıyla ilgili yargılamalar devam ederken, merkez üssü Seferihisar ilçesi dışında 30 Ekim 2020'de Ege Denizi'nde meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremde 11 kişi hayatını kaybetti.

Orhan Ayber ve dairenin yapımına nezaret eden müteahhit Şerafettin Ağar, önce gözaltına alındı. Ağar ve Ayber mahkemeye çıkarılarak tutuklanarak cezaevine gönderildi. Ayber, yaşı ve sağlık sorunları nedeniyle bir süre sonra serbest bırakıldı. Soruşturmanın tamamlanmasının ardından hazırlanan iddianamede, Dokuz Eylül Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi akademisyenlerinden oluşan 7 kişilik bilirkişi heyetinin raporu yer aldı. İddianamede, "Binanın tasarım kusurları, yetersiz malzeme performansı, uygulama ve süreç hataları, kötü inşaat denetimi nedeniyle yıkıldığı belirlendi" denildi.

22,5 Yıl Hapis Talebi

Raporda ayrıca, bina yıkılırken; iddiaya göre statik proje sahibi, statik betonarme projeyi onaylayan makam, inşaat teknikerleri, eksperler, müteahhitler, ruhsatların değiştirilmesi aşamasında izinlerin verildiği ve yapı kullanma izinleri belgelerini verenler sorumlu tutuldu. İddianamede, Yağcıoğlu Apartmanı'nın müteahhiti Şerafettin Ağar ve teknik sorumluluktan sorumlu Orhan Ayber, "vicdani ihmal nedeniyle çok sayıda ölüm ve yaralanmaya neden olmak" suçundan sırasıyla 22,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ayrıca bina şantiyesi Ahmet A.'nın henüz tutuklanmadığı, bina tadilat sürveyanı Adnan A.'nın ise vefat ettiği öğrenildi. İzmir 11. Ağır Ceza Mahkemesi iddianameyi kabul etti.

Duruşmada söz alan müteahhit Şerafettin Ağar, binanın kolon kesilmesi nedeniyle yıkıldığı iddialarını tekrarlayarak ceza davası açtığını belirterek, "Herkes sudan bahsediyor. Ben bu işin uzmanıyım. 1989 yılında müftülük binasının zeminine kuru beton döktüm ve yerdeki suyu yok ettim. Bu benim uzmanlık alanım. Binada bir gram su yok. Bodrum kapısı dışarıdan açıldığı için içeri su girdi B bloğun çökmesinin tek sebebi 23. numaralı kolon çökmesiydi bunun için suç duyurusunda bulundum. Binam yıkılamaz kendi ustamı daire verdim. Malzeme kalitesi kötü ise kalifiye sendika o daireyi kabul eder mi? İfadelerini kullandı.

Etiketler

Yaşam  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış