2 Aralık 2021 12:00 Güncelleme : 6 Şubat 2022 13:28

Koronavirüs Aşısı Zorunlu Hale mi Geliyor? AB Komisyon Başkanı Açıklamaları

Koronavirüs Aşısı Zorunlu Hale mi Geliyor? AB Komisyon Başkanı Açıklamaları

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Sağlıktan Sorumlu Komisyon Üyesi Stella Kyriakidds, düzenledikleri ortak basın toplantısında Kovid-19 salgınının gidişatını aktardı.

Von der Leyen, geçen hafta AB üyesi ülkeleri üçüncü doz aşıyı bir an önce açmaya ve Avrupa Komisyonu'nun “9 ay geçerli aşı sertifikası” başvurusuna geçmeye davet etti, zorunlu aşılamayı düşünme zamanının geldiğini vurguladı. .

Von der Leyen, Omicron varyantının Kovid-19 ile mücadeleyi "zamana karşı bir yarış" haline getirdiğini ve "en kötüsüne hazırlıklı olunması" gerektiğini belirterek, "Vaka sayılarındaki hızlı artış hastanelerimizi ve üzerimize yük bindiriyor. Omicron varyantının gelişi son derece dikkatimizi gerektiriyor. Bugün, aşı çalışmalarımızı ve tedavi yatırımlarımızı hızlandırma ve önlemeyi iyileştirmeye kadar geniş bir eylem yelpazesi sunuyoruz ve küresel dayanışmamızı güçlendiriyoruz. Aynı zamanda herkese acil bir çağrıda bulunuyorum: aşı olun, aşı olun ve kendinizi korumak için kurallara uyun.

Avrupa Komisyonu Başkanı, AB nüfusunun üçte birinin hiçbir zaman koronavirüs aşısı olmadığına dikkat çekti ve zorunlu aşılamanın gündeme alınması çağrısında bulundu.

Von der Lein, "450 milyonluk AB'nin zorunlu Kovid-19 aşısını düşünmesinin zamanı geldi" dedi. 

Aynı zamanda Von der Lein, 13 Aralık'tan itibaren Avrupa Birliği'ndeki çocukların aşı olmaya başlayacağını da duyurdu.

Etiketler

Dünya  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış
Reklamı Kapat