İliklerimize Kadar Donacağız! Kar Geliyor! Her Yer Beyaza Bürünecek! Bu İllerde Yaşayanlar Dikkat!

8 Aralık 2021 08:06 Güncelleme : 6 Şubat 2022 13:26

Kış aylarının girmesi ile birlikte soğuklar etkisini iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Bu hafta içi bazı illerde yoğun kar yağışı ve soğuk hava bekleniyor. İşte havaların buz gibi olacağı o iller:

İliklerimize Kadar Donacağız! Kar Geliyor! Her Yer Beyaza Bürünecek! Bu İllerde Yaşayanlar Dikkat!

Aralık ayının gelmesi ile birlikte ülkemizin Doğu Anadolu bölümü soğuklara esir oldu. Ay başında bazı illerin yüksek kesimlerinde yoğun kar yağışı görüldü. Bu hafta içinde soğuklar daha da şiddetlenecek ve iliklerimize kadar donacağız, çünkü kar geliyor. Özellikle bazı illerde yoğun kar yağışı bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bu illerde yaşayanları uyardı.

Özellikle 12 İlde Yaşayanlar Dikkat!

Hafta ortasında 12 ilde yoğun kar yağışı bekleniyor. Doğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesi`nin iç kesiminde yer alan illerde çarşamba gününden itibaren kar yağışı görülecek. Bu bölgelerde yaşayan vatandaşların, kar gelmeden önce tedbir almaları daha iyi olacaktır. İş kar yağışı beklenen o iller: Gümüşhane, Erzincan, Bayburt, Bingöl, Hakkari, Erzurum, Bitlis, Muş, Van, Ardahan, Kars ve Ağrı. Bu illerin dışında bölgedeki diğer illerin yüksek kesimlerinde de yer yer kar yağışı bekleniyor.

Sabah ve Gece Saatlerinde Buzlanma Olabilir!Bu haftadan itibaren yurdun büyük bir bölümünde sabah ve gece saatlerinde buzlanma olabilir. Bu nedenle yola çıkacak sürücülerin çok dikkatli olması gerekiyor. Sürücülerin zorunlu kış lastiklerini hem kendi can güvenlikleri için hem de denetimde sorun yaşamaları için takmaları gerekiyor. Ayrıca bu saatlerde bazı bölgelerde yoğun sis bekleniyor. Görüş mesafesinin düşmesi sebebiyle yoğun sis, sürücülere zor anlar yaşatabilir.

Hafta sonu Sıcaklıklar Tekrar Yükselişe Geçecek!

Ülke genelinde çok soğuk geçecek bir haftanın ardından tekrar sıcaklıkların yükselmesi bekleniyor. İlk olarak yurdun batı bölümünde sıcaklıklar mevsim normallerinin biraz üstüne çıkacak. Ardından sıcak hava, ülkenin geneline yayılacak ve kısa süreliğine ılık bir hava yaşanacak. Ancak bu havalara aldanıp kapı pencere kesinlikle açık bırakılmamalıdır. Çünkü esecek olan rüzgar insanları çarparak soğuk algınlığına neden olabilir. Kısa süreli ılık havanın ardından ise ülke genelinde tekrardan soğuk havaların hakim olması bekleniyor. Başta Doğu Anadolu Bölgesi tarafından gelecek olan soğuk hava dalgası ve yoğun kar, giderek ülkenin her yerine yayılacak. Birçok ilde her yer beyaza bürünecek.

Etiketler

Gündem  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış