Artık Tuvalete Gitmek Bile Pahalı! Ekmek, Süt, Şeker Yetmedi! Tuvalet Kağıdına Rekor Zam Geldi!

9 Aralık 2021 17:30 Güncelleme : 6 Şubat 2022 13:25

Bir zamda tuvalet kağıdına! Son olarak gelen zamlardan sonra tuvalet kağıdının fiyatı bakın ne kadar oldu!

Artık Tuvalete Gitmek Bile Pahalı! Ekmek, Süt, Şeker Yetmedi! Tuvalet Kağıdına Rekor Zam Geldi!

Her gün gelen zamlara bir yenisi daha eklendi. Sürekli değişen fiyat etiketleri yenilenmeye devam ediyor. Tuvalet kağıdı da zamlardan nasibini aldı. Üstelik bu kez rekor zam geldi. Yeni yıla girmeden önce başta zincir marketler olmak üzere tüm tuvalet kağıdı satıcıları fiyatlarını yükseltti. Tuvalet kağıdına gelen zam oranı ise yaklaşık olarak yüzde 40 olarak belirlendi.

Neredeyse Her Gün Fiyat Etiketleri Değişiyor!

Pandemi başlangıcından bu yana marketlerde yer alan tüm ürünler zamlanmaya başladı. Hemen hemen her gün ürünlere yeni zamlar geldi. Yiyecek, içecek, temizlik ürünleri, bakliyat demeden her şey zamlanmaya devam etti. Dolar ve euro da yükselmeye başlayınca zamlarda yeni rekorlar patlak verdi. Özellikle son birkaç ay içinde gelen zamların önüne geçilemez oldu. Fiyat denetimleri, stokçularla mücadele ve tarım kredi kooperatifleri marketleri de gelen zamlara engel olamadı. Bu zamlardan en çok etkilenen ürünlerden bir tanesi de tuvalet kağıdı oldu. Son bir yıl içinde neredeyse iki katına çıkan tuvalet kağıtlarına yüzde 40 oranında bir zam daha geldi.

Stokçular Fiyatların Artmasına Neden Oluyor!

Son dönemde fiyat artışlarının en büyük nedenlerinden bir tanesi de stok yapanlar. Fırsatçı satıcılar, ülkenin zor bir süreçten geçtiğini hiç düşünmeden malları ellerinde tutuyorlar. Bu durum da ürünlerin fiyatlarında hızlı bir yükselişe neden oluyor. Şekerciler, bakliyatçılar, temizlik ürünü satanlar ve daha pek çok ürün satanlar, malları piyasaya sürmüyor. Rafları boşalan marketler ise yeni ürünleri yerlerine koyamıyor. Tedarik sıkıntısı sonucunda da fiyatlar yükseliyor. Yeni ürünler raflara geldiklerinde ise satın almak için adet sınırı getiriliyor. Pek çok markette yağ, un ve benzeri malzemeler sadece birer tane satılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu duruma engel olmak için stok yapanlara fırsat verilmeyeceğini söyledi. Dün yapmış olduğu konuşmada da stok yapanlara asla taviz verilmeyeceği ve gözlerinin yaşına bakılmayacağını belirtti. Bakalım devletin bu politikası fiyat artışlarının önüne geçmek için yeterli olacak mı?

Etiketler

Ekonomi  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış