9 Aralık 2021 20:00 Güncelleme : 6 Şubat 2022 13:25

Uzman İsimden Şok Uyarı! Elinde Altın Bekletenler Dikkat Hazırlığınızı Şimdiden Yapın

Uzman İsimden Şok Uyarı! Elinde Altın Bekletenler Dikkat Hazırlığınızı Şimdiden Yapın

Uzman isimden açıklama geldi! Elinde altın bulunduran vatandaşların hazırlıklarını yapmalarına yönelik açıklamada bulunan uzman; "Herkes dikkatli olsun." cümlesini de ekledi!

ONS fiyatının yükselmesi ve doların düşmesiyle fiyatı gerileyen altın bugün tekrardan yükseldi. Düşüşle beraber 771,2 liraya kadar gerilese de bugün yeniden yükselerek 784,3 liraya kadar çıktı. Analistler, piyasanın değişimi için ABD’de cuma günü duyurulacak olan enflasyon verilerinin önem taşıdığını açıkladı. Altın piyasasının durağan bir dönemde olmadığını belirten analistler, altın fiyatının tahmininde zorlandıklarını ifade ettiler. Altının gram fiyatı son güncellemeyle beraber 0,7’lik bir artışla 784,3 liradan alım – satım işlemleri yapılıyor. Aynı zamanda çeyrek altın ve Cumhuriyet altının da artışta olduğu belirtiliyor. 1.286 liradan satılan çeyrek altın ve 5.240 liradan satılan Cumhuriyet altınının akıbeti hakkında yorum yapmak için cuma günü gerçekleşecek olan enflasyon verileri bekleniyor.


Altının ONS fiyatı yükselişte…


Altının ons fiyatının yükselmesi ve doların gerilemesiyle altın fiyatı düştü. 771,2 liraya kadar düşmesine rağmen tekrardan 779,5’e kadar yükselerek işlem gördü. Altının ons fiyatı 1.786 dolar olsa da enflasyon verileri sonrası nelerin olacağı merak konusu. Analistler, Covid-19 salgınının ve Omicron varyantının da konuyla ilişkili olduğunu belirtti. Pandemi ile ilgili endişelerin azalması ile riskin artacağını ifade ederek enflasyon verilerinin açıklanacağı cuma gününden önce birtakım dalgalanmaların olabileceğini öne sürdü.


Analistler; Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’ın açıklamalarının ve ABD’de JOLTS açık iş sayısı verilerinin konuyla ilişkili olarak önem taşıdığını ve takip edilmesi gerektiğini dile getirdiler. Bunun yanı sıra ons fiyatında 1.770 ve 1.755 doların destek konumunda bulunduğunu belirtildi.


Ek olarak 1.790 doların direnç konumunda olduğunu da belirten analistler, enflasyon verilerini beklemekteler. Avustralya bankası ANZ ise ons altın değeri için 1600 dolar tahminde bulundu. Ancak neler olacağına dair kesin bir veri, cuma gününden sonra elde edilecek.
ONS Altın FED toplantısını bekliyor.


QNB Finansinvest, çeşitli analizler sonucu altın için çeşitli tahminlerde bulundu. Altının 1770 desteğini kırması durumunda 1750 desteğini takip edeceklerini belirten QNB Finansinvert, 1800 ve 1825’i de önemli direnç noktaları olarak takibe alacaklarını ifade etti. Açıklamalarının sonunda 792’nin yeni tarihi zirve olabileceğini ve 760 ile 742’nin destek seviyeleri olarak belirlenebileceğini de ekledi.

Etiketler

Ekonomi  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış