10 Aralık 2021 09:30 Güncelleme : 6 Şubat 2022 13:24

Tane Tane Pilav Yapmak İsteyenlere Püf Noktasını Açıklıyoruz! İşte Tane Tane Pirinç Pilavı Tarifi!

Tane Tane Pilav Yapmak İsteyenlere Püf Noktasını Açıklıyoruz! İşte Tane Tane Pirinç Pilavı Tarifi!

Tane tane pirinç pilavı yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Bu tarifi yapanların pilavı kaşıktan tek tek dökülüyor. İşte nefis pirinç pilavı tarifi!

Pirinç pilavı yapmak kolay gibi görünse de pek çok insan tane tane ve dökülen pirinç pilavı yapmayı beceremez. Bunun en büyük nedeni ise pirinç pilavı yapmanın püf noktalarına dikkat etmemektir. Püf noktalarına dikkat eden insanlar ise çok lezzetli bir pirinç pilavı yaparlar. Ülkemizde de halk arasında pirinç pilavını güzel yapan tüm yemekleri güzel yapar sözünün yaygın olması, sofralardan eksik olmayan bu yiyeceğin önemini daha da arttırmıştır. Peki tane tane pirinç pilavı nasıl yapılır? Pirinç pilavı yaparken hangi noktalara dikkat etmek gerekir? Tüm bu soruların cevabını sizler için araştırdık ve haberime konu ettik. İşte tane tane pirinç pilavı tarifi:


Tane Tane Pirinç Pilavı Tarifi Malzemeleri


- İki su bardağı pirinç
- İki buçuk su bardağı sıcak su
- Üç yemek kaşığı dolusu tereyağı
- Bir yemek kaşığı dolusu sıvı yağ
- Tuz


Pirinçleri ıslatmak için ise;


- Pirinçlerin üstüne geçecek kadar ılık su
- Tuz


Tane Tane Pirinç Pilavı Tarifi


İlk olarak pirinçler bol su ile nişastası gidene kadar yıkanır, ardından pirinç derin bir kaba alınır ve üzerine gelecek kadar ılık su eklenir. Kabın içine bir miktar da tuz eklenir ve birkaç tur karıştırılır. Pirinçler bu şekilde yaklaşık olarak 20 dakika kadar dinlendirilir. Bu işlemden sonra ise pirinçler tekrar yıkanır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta suyun berrak olana kadar pirincin yıkanmaya devam etmesidir. Daha sonra tavaya yağlar koyulup erimesi beklenir. Yağlar eridikten sonra yıkanan pirinçler tavaya alınır. Bu aşamadan sonra pirinçler 5 dakika boyunca kavrulur. Kavurma sırasında pirinçlerin kırılmamasına dikkat edilmelidir. Pirinçler bu şekilde kavrulduktan sonra üzerine su ve tavuk suyu ilave edilir. En son olarak ise pirinçlerin üstüne tuz eklenir. Pilav kapağı kapalı bir şekilde yüksek ateşte pişmeye bırakılır. Pirinçler üstündeki suyu çektiğinde altı kısılır ve kısık ateşte kalan suyu çekmesi beklenir. Piştikten sonra ise kapağın altına kağıt havlu serilerek 10 dakika pilav dinlendirilir. Daha sonra pilavı karıştırarak servis edebilirsiniz.

Etiketler

Yaşam  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış