En Kolay Şerbetli Tatlı Lokma Tarifi! Çıtır Çıtır Enfes Bir Lokma Yapmak İster Misiniz!?

10 Aralık 2021 18:30 Güncelleme : 6 Şubat 2022 13:24

Daha önce hiç bu kadar çıtır lokma tatlısı yemediniz! Çıtır çıtır ve bol şerbetli lokma tarifi bu haberde. Yerken kendinizden geçeceğiniz işte o lokma tatlısı tarifi!

En Kolay Şerbetli Tatlı Lokma Tarifi! Çıtır Çıtır Enfes Bir Lokma Yapmak İster Misiniz!?

Şerbetli tatlı severlerin vazgeçilmez tatlılarından bir tanesi olan lokma tatlısı, hemen hemen her evde tüketilmektedir. Birçok ev hanımı, lokma tatlısının kıvamını ve şeklini tutturamadıkları için dışardan satın almayı tercih ederler. Ancak lokma tatlısı yapmak hiç de sanıldığı kadar zor değildir. En kolay şerbetli tatlı lokma tarifini öğrenmek isteyenler, bu haberin devamını okuyabilirler.


Çıtır Çıtır Enfes Lokma Tarifi Malzemeleri


Hamuru için;
- Üç buçuk su bardağı dolusu un
- İki su bardağı su
- Bir paket instant maya
- Bir tatlı kaşığı şeker
- Bir çay kaşığı tuz

Şerbeti için;
- İki su bardağı şeker
- Bir buçuk su bardağı su
- Bir dilim limon


Çıtır Çıtır Enfes Lokma Tarifi Yapılışı


İlk olarak şerbet hazırlanır kıvamı aldıktan sonra soğumaya bırakılır. Daha sonra tatlının hamuru için alınan malzemelerin hepsi bir kaba alınarak çırpıcı ya da mikser yardımı ile karıştırılır. Burada hamurun olması gereken kıvam, kek hamurundan biraz daha yoğun olacak şekildedir. Elde edilen lokma hamuru yaklaşık olarak bir saat kadar dinlendirilir. Hamur dinlendikten sonra derin bir tencereye sıvı yağ koyulur ve yağın yüksek ısıya ulaşması beklenir. Daha sonra hamurun içine yumruk şekilde el sokulur ve hafifçe el sıkılarak yuvarlak şekilde hamur elde edilir. Avucun üstünden çıkan yuvarlak hamur, kaşık yardımı ile alınarak kızgın yağa atılır. Yağın içindeki lokma hamurlarını arada bir çevirerek kızarması sağlanır. Kızaran hamurlar soğuk şerbete atılır. Hamurlar yaklaşık olarak iki dakika kadar şerbetin içinde kalmalıdır. Bu aşamadan sonra hamurlar şerbetin içinden alınarak servis tabağına koyulur. Dileyen kişiler kalan şerbeti tekrardan servis tabağının üzerine gezdirebilirler.

Püf Nokta: Eğer lokma hamuru yeteri kadar dinlenmemişse ve yağ gereğinden fazla kızgınsa lokma hamurunda patlamalar olabilir. Ayrıca aşırı kızgın yağda kızartılan lokma hamurlarında yanıklar oluşabilir. Çıtır çıtır enfes bir lokma elde etmek için bu noktalara dikkat etmek özellikle çok önemlidir.

Etiketler

Yaşam  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış