Kaynananız Salya Akıtacak! Böyle Şerbetli Çıtır Çıtır Lokmayı İlk Kez Yiyecek! İşte Dillere Destan Tarif!

23 Aralık 2021 09:30 Güncelleme : 6 Şubat 2022 13:18

Bu lokmayı yiyenler yerinde duramayacak! Enerji deposu lokma tatlısının en doğru tarifi bu haberde! İşte tam ölçüsü ile çıtır çıtır lokma tatlısı tarifi!

Kaynananız Salya Akıtacak! Böyle Şerbetli Çıtır Çıtır Lokmayı İlk Kez Yiyecek! İşte Dillere Destan Tarif!

Şerbetli tatlılar arasında en fazla tercih edilenler arasında lokma tatlısı gelir. Son zamanlarda değişik çeşitleri de çıkan lokma tatlısı, her haliyle beğenilmiştir ve yapılmıştır. Hatta geçtiğimiz birkaç yıla kadar en çok açılan dükkanlardan bir tanesi lokma tatlısı dükkanı olmuştur. Ancak bu tatlıyı yapmak herkesin elinden gelecek bir şey değildir. İyi bir lokma tatlısı yapmak için ilk olarak iyi bir tarife sahip olmak gerekir. Biz de bu tarifte sizin için kaynanaların ağzının suyunu akıtacak, bol şerbetli ve çıtır çıtır lokma tatlısının yapılışını anlatacağız. İşte çıtır çıtır lokma tatlısı tarifi!


Çıtır Çıtır Enfes Lokma Tarifi Malzemeleri


Hamuru için;
- Üç buçuk su bardağı dolusu un
- İki su bardağı su
- Bir paket instant maya
- Bir tatlı kaşığı şeker
- Bir çay kaşığı tuz

Şerbeti için;
- İki su bardağı şeker
- Bir buçuk su bardağı su
- Bir dilim limon


Çıtır Çıtır Enfes Lokma Tarifi Yapılışı


İlk olarak lokma tatlısı için şerbet hazırlanır ve soğuması sağlanır. Daha sonra ise hamur için lazım olan tüm malzemeler uygun bir kaba alınarak karıştırılır. Karıştırılan hamur, kek hamurundan biraz daha yoğun bir hale gelene kadar yoğurulur. Bu hamur bir saat kadar dinlendirildikten sonra kızartma aşamasına geçilir. Boş bir tencereye sıvı yağ ilave edilir ve ısısı yükseltilir. Isısı yükselen sıvı yağa lokma hamurları atılır. Hamurları alırken bir el hamur kabının içine sokulur ve yumruk şeklinde hamur sıkılır. Yumruğun üstünden çıkan yuvarlak hamur kaşık ile alınarak kızgın yağın içine atılır. Yağın içindeki hamur ara sıra karıştırılarak iyice kızartılır. Kızaran hamurlar sıcak şekilde soğuk hamurun içine atılırlar. 2 dakika kadar şerbetin içinde duran lokma hamurları servis tabağına alınarak servis edilirler. Not: Lokma hamuru kızartılırken yağın çok kızgın olmamasına dikkat edilmelidir. Hamuru yakmadan çevirerek pişirmek çok önemlidir.

Etiketler

Yaşam  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış