Omicron Varyantının Karantina Süresi Kaç Gün! İşte Delata ve Omicron Varyantı Karantina Süreleri

25 Aralık 2021 14:00 Güncelleme : 6 Şubat 2022 13:17

Korona virüsünün yeni varyantı olarak sahneye çıkan Omicron, ilk olarak Güney Afrika’da kendisini göstermişti. Hızla yayılan bu yeni varyant, bazı ülkelerde şimdiden kampanya neden oldu.

Omicron Varyantının Karantina Süresi Kaç Gün! İşte Delata ve Omicron Varyantı Karantina Süreleri

Korona virüs dalgası, farklı varyantlarla yükselmeye devam ediyor. 2020 yılından itibaren dünyayı etkisi altında alan bu virüs, Delta’dan sonra şimdi de Omicron varyantıyla gündeme geldi. İlk olarak Afrika’da görülen bu varyant, hızla yayılmaya devam ediyor. Geçtiğimiz gün Hollanda bu yeni virüs nedeniyle tam kapanma kararı almıştı. 14 Ocak tarihine kadar tam kapanma uygulanacak Hollanda’da okullar da eğitime ara vermiş oldu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün de belirttiği üzere, seyahat engelleri dahi bu virüsün yayılmasına engel olamayacak. Virüsün, küresel olarak daha çok yayılabilme potansiyeline sahip olduğu açıklandı. Diğer korona virüs tiplerine göre daha bulaşıcı olduğu dile getirilen Omicron’un belirtileri arasında ise; ateş, kuru öksürük, vücutta ağrı, geceleri terleme, tat ve koku kaybı gibi diğer varyantlarla benzer durumlar söz konusu. Mu ve Delta varyantlarıyla bulaşma ve belirti anlamında benzer özellikler göstermesine rağmen, Omicron’un daha bulaşıcı bir hal aldığı belirtiliyor.

Daha fazla bulaşıcı olduğu için, diğer varyantlara göre daha da tehlikeli bulunan Omicron varyantının karantina süresi de değişiklik gösteriyor. Delta varyantında temaslı olan kişiler, ilk 10 gün karantinada bekliyorlardı. 10 günün sonunda yapılan test negatif çıkarsa, kişilerin karantina süreleri bitmiş oluyordu. Omicron varyantında ise temaslı kişilerin aşısı olup olmadığına bakılmaksızın, 14 gün zorunlu karantina süreleri olacak.

Dünya genelinde ise bu yeni varyanta karşı önlemler alınmaya başladı. Türkiye’de dahil olmak üzere pek çok ülke Güney Afrika yolcularına kapılarını bir süreliğine kapattı. Bazı ülkeler, bir doz hatırlatma aşısının iyi bir fikir olacağını söylemekte. Bu doz, antikor seviyesini yükselterek, vücudu bu yeni varyanta karşı daha dirençli hale getirebilir. Dünya Sağlık Örgütü’nün de belirtmiş olduğu gibi seyahat yasakları, virüsün yayılmasını engelleyemeyecek. Şimdiden pek çok ülkede görülen Omicron varyantı, yeni önlemlerin alınmasına neden olabiliyor. Geçtiğimiz günlerde tam kapanma kararı almış olan Hollanda, eski önlemlere en çabuk dönen ülke oldu.

Etiketler

Dünya  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış