En Ucuz Sıfır Otomobil Fiyatları Açıklandı! Fiat Egea ve Hyundai Kaçırılmayacak Kampanya Yaptı

28 Aralık 2021 23:00 Güncelleme : 6 Şubat 2022 13:15

Otomobil piyasasından beklenen oldu ve dolar ve euroda yaşanan düşüşler kısmen de olsa fiyatlara yansıdı. Bazı firmalar kurda yaşanan gerilemenin ardından bazı modellerinde kampanya ile satışlar başlattı.

En Ucuz Sıfır Otomobil Fiyatları Açıklandı! Fiat Egea ve Hyundai Kaçırılmayacak Kampanya Yaptı

Dolar’ın günlük yükselişler ile 18 seviyelerine euronun ise 20 lira seviyesini aşmasının ardından hem sıfır hem de ikinci el otomobil fiyatlarında ciddi oranda fiyat artışları gözlendi. Ancak Aralık ayı ile birlikte dolar ve euroda yaşanan sert düşüşünün etkileri otomobil sektöründe kendisini göstermeye başladı. Hem Fiat hem de Hyundai’nin yaptığı indirimler dikkat çekti.


En Düşük Sıfır Araçlar Hangileri?


Fiat Egea ve Hyundai bazı modellerinde ciddi indirimlere gitmesinin otomobil sektörünü canlandırması bekleniyor.Öte yandan Fiat Egea Sedan modelinde, Hyundai ise i10 modelinde yapılan ciddi indirimler otomobil almayı planlayanların da yüzünü güldürdü. Bu iki model en ucuz sıfır araba modelleri olarak piyasada yerini aldı.


Kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı ile vatandaşa garanti verilmesinin ardından döviz kurlarında büyük bir düşüş yaşandı. Hem dolar hem de euro kurunda yaşanan ciddi düşüşlerin ardından  otomobil piyasasında da bazı markalardan fiyat indirimleri geldi.


En Ucuz Sıfır Araba Kaç Türk Lirası Oldu?


Kurda yaşanan düşüşlerin ardından güncellenen otomobil fiyatları ile birlikte en ucuz sıfır araba olan Hyundai i10 modelinin fiyatı 240 bin 700 türk lirası olarak belirlendi. Öte yandan Hyundai i10 modelinin donanım özelliklerine göre fiyatlar 258 bin türk lirasına kadar çıkabiliyor.


İndirimlerden İkinci El Araç Piyasası Nasıl Etkilenecek?


Kurda yaşanan düşüş ile birlikte otomobil piyasasında 2022 yılı ile birlikte fiyatlarda yaşanan düşüşün devam etmesi beklenirken, sıfır araçlarda yaşanan indirimlerin ikinci el piyasasında da değişikliğe yol açması ve iki el otomobil fiyatlarında da ciddi oranda düşüşler yaşanması bekleniyor.
Öte yandan uzmanlar, dolar ve euro kurunda yaşanan düşüşün fiyatlara tam olarak yansıyabilmesi için iki aylık bir sürecin geçmesi gerektiğini belirtiyorlar. Ekonomistler, iki ay sonra daha sağlıklı fiyat uygulamalarının piyasada yer alacağını savunuyor.

Etiketler

Otomobil  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış