5 Ocak 2022 21:00 Güncelleme : 6 Şubat 2022 13:45

Komşu Çatlatan Peynirli Börek Tarifi İle Tüm Komşuları Kıskandırın! Eltiniz Kafasını Taşlara Vuracak

Komşu Çatlatan Peynirli Börek Tarifi İle Tüm Komşuları Kıskandırın! Eltiniz Kafasını Taşlara Vuracak

Börek denildiği zaman insanların hemen hemen hepsinin aklına gelen tür peynirli börektir. Peki en leziz peynitli börek tarifini evinizde yapmak ister miydiniz? Peynirli börek için gereken malzemeler nelerdir? Peynirli börek tarifinin püf noktası nedir?

Peynirli Börek İçin Gerekli Malzemeler


Birçok insan için peynirli börek farklı noktaları itibariyle evde yapılması en çok keyif veren hamur işi olarak bulunur. Ayrıca inanılmaz bir lezzete de sahip oluşu herkesi cezbeder. Ancak peynirli börek yaparken işin bir de püf noktaları bulunmaktadır. Peki bu püf noktaları nelerdir? Peynirli börek yaparken dikkat etmemiz gereken noktalar nelerdir? Hepsi ve çok daha fazlası haberimizin detaylarında yer alıyor.


Öncelikle gerekli malzemeler ile başlayalım;

  • 6 adet böreklik yufka
  • 3 su bardağı süt
  • Yarım su bardağı sıvı yağ
  • Yarım su bardağından biraz fazla tereyağ
  • 2 yumurta
  • 1 tane sade soda


İçi için:

  • 500 gr peynir
  • Yarım demet maydanoz


Peynirli Börek Tarifi

İyi bir börek yapmanın sırrının küçük detaylarda olduğunu unutmayın. Dolayısıyla peynirli börek tarifinin ayrı bir önemi ortaya çıkıyor. Burada da böreğin püf noktasının soda olduğunu söyleyebiliriz.

Peynirli börek yapmak için malzemelerinizi hazırladıktan sonra yapmanız gereken ilk şey iç harcı hazırlamaktır. İlk harç peynirli börek için en önemli unsurlardan biridir. Bunu hazırladıktan ikinci aşamaya geçebilirsiniz.

Peki ikinci aşamada neler yer almaktadır?

Öncelikle uygun bir kap seçmeniz gerekmektedir. Bu kabın içerisinde yumurta, süt, sıvı yağı ve tereyağı iyice karıştırarak bir sos oluşturun.

Bu aşamada ilk yufkanızı tepsiye yerleştirin, ardından üzerinde sosu gezdirin. Sosunuzun yufkanın her yerine değmesi gerektiğini de unutmayın. Diper yufkalara da aynı işlemi uygulamanız gerekecektir.

Ardından yufkaları dilimleyip harcı üzerinde gezdirin. Ardından da sodayı üzerinde gezdirin ve 200 dereceli fırında kızara kadar pişirin.

Bu arada pişirme işlemi sırasında ve pişirme işlemi öncesinde dikkat etmeniz gereken kurallar bulunmaktadır. Bunlara da ayrı bir özen gösterin. Örneğin, fırının kesinlikle ama kesinlikle önceden ısıtılmış olması gerekmektedir.

Etiketler

Yaşam  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış
Reklamı Kapat