Yıllardır Yanlış Bilinen Makarna Tarifinin Doğrusu Açığa Çıktı! İşte Makarna Pişirirken Dikkat Edilmesi Gereken 6 Püf Nokta

6 Ocak 2022 18:45 Güncelleme : 6 Şubat 2022 13:45

Makarna birçok insan için vazgeçilmez bir lezzet olarka bilimektedir. Ancak bu lezzetli ve pratik yemeğin tarifi ile ilgili ortaya çıkanlar bunca yıldır makarnayı yanlış anlamışız dedirten cinsten. Peki makarnanın doğru tarifi nasıl olmalıdır?

Yıllardır Yanlış Bilinen Makarna Tarifinin Doğrusu Açığa Çıktı! İşte Makarna Pişirirken Dikkat Edilmesi Gereken 6 Püf Nokta

Makarnada Püf Noktaları Nelerdir?


Makarna hem lezzetli hem pratik hem de ekonomik açısından her mutfakta yer alan bir lezzet olarak bilinmektedir. Ayrıca her bütçeye göre makarnadan ve farklı makarna çeşitlerinden de söz etmemiz mümkündür. Peki size yıllardır yediğiniz makarnanın tarifinin yanlış olduğunu söyleseler ne düşünürdünüz? Makarna pişirmek için gerekli olan püf noktalar nelerdir? Makarna pişirirken nelere dikkat etmeliyiz? Püf noktalar neden önemlidir? Tüm bu sorular ve makarna pişirmeye dair tüm merak ettikleriniz haberimizin detaylarında yer alıyor.


İşte daha lezzetli bir makarna için dikkat etmeniz gereken 6 püf noktası


Haşlama Suyunu Kenara Ayırın


Hemen hemen hepimiz makarnayı haşladığımız suyu dökmeyi tercih ederiz. Ancak bu doğru değildir. Makarnanın gerçek lezzeti bu suyun içerisinde yer alıyor. Eğer makarnanın suyunu süzüyorsanız bir bardakta ayrıca ayırın ve makarnanın sosunu hazırladığınız sırada bu suyu kullanın. Farkı ilk deneyimden itibaren fark edeceksiniz.


Tuzlu Suya Önem Verin


Makarnayı haşladığınız suyun içine mutlaka tuz ekleyin. Bu durum sizin daha lezzetli bir makarna yemenizi sağlayacaktır.


Kendi Sosunuzu Kendiniz Yapın


Hazır olan her şeyin kötü olduğuna inanın. Paketli soslar ise lezzetli değildir. Bunun yerine domatesi , tereyağı, tuz ve taze fesleğen ile çok güzel soslar elde edebilirsiniz. İsteğinize göre biberi de bu sosun içerisinde kullanabilirsiniz. Sosu daha sonra makarnanıza ekleyebilirsiniz.


Makarnanın Kıvamını Bozmayın


Yine herkesin düştüğü hatalardan biri de makarnayı süzdükten sonra soğuk suyla temas etmesini sağlamaktır. Bu hamleyle makarnanın kıvamlı halini bozuyor oluyorsunuz.


Makarnada Zeytinyağı Kullanın


Makarnanın tadını belirleyen faktörlerden biri de kullanılan yağın kendisidir. Dolayısıyla zeytinyağı ile makarna yapmayı kesinlikle deneyin.


Pişirme Süresi Altın Kuraldır


Makarnanızın pişirme süresi altın kuralınızdır. Bu süreyi aşarsanız makarnanın tadı gidecektir.

Etiketler

Yaşam  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış