Bu İllerde Olanlar Daha Çok Fatura Ödeyecek! Doğalgaz Yeni Dönem Fiyatlandırma Resmen Başladı

8 Ocak 2022 22:00 Güncelleme : 6 Şubat 2022 13:43

Doğalgaz faturalarında yeni dönem ilk adımlar resmen başladı. Yeni dönemde doğalgaz fiyatlandırmaları nasıl olacak? Hangi illerde doğalgaz faturaları kademeli olarak artırılacak? Buna göre hangi iller daha yüksek hangi iller daha düşük elektrik faturası ödeyecek?

Bu İllerde Olanlar Daha Çok Fatura Ödeyecek! Doğalgaz Yeni Dönem Fiyatlandırma Resmen Başladı

Doğalgaz Faturalarında Yeni Dönem Başlıyor


Doğalgazda yeni tarife başlıyor. Yeni tarifeye geçiş Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülecek olan kanun teklifi sonrasında hayata geçirilecek. Peki bu yeni doğalgaz tarifesinde neler yer alıyor? Kademeli doğalgaz fatura artışı ne anlama geliyor?
Bireysel Emeklilik Sistemi’nden Doğalgaz’da kademeli artışa kadar pek konunun yer aldığı 18 maddelik torba yasa teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından görüşülüyor. Yasanın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden onaylanması bekleniyor. Bu konuda düzenlemeye tüm siyasi partilerin katılıp katılmayacağı ise ciddi bir merak konusu da oldu.


Buna göre doğalgazda yeni ücretlendirme dönemi başladı. Buna göre hem bölgesel hem de iklimsel koşullar göz önünde bulundurularak doğalgaz satışı gerçekleştirilecek. Peki bu uygulama ile birlikte en yüksek doğalgaz faturalarını hangi şehirler ya da bölgeler ödeyecek?


Yeni Tarife Nasıl Uygulanacak?


Doğalgaz’da uygulanılması planlanılan yeni tarifeye dair detaylar ortaya çıktı. Buna göre iklimsel ve bölgesel farklılıklar göz önğnde bulundurularak illere göre farklı fiyat düzenlemeleri faturalara yansıtılacak. Peki bu yasa ne zaman yürürlüğe girecek? Yasa bu yaz mı yürürlüğe girecek? Kademeli tarifide başka ne tip değişiklikler bulunuyor?


Kademeli Tarife Yürürlüğe Girecek


Kademeli tarifenin yürürlüğe girmesi ile birlikte özellikle Türkiye’nşn en soğuk bölgeleri olarak bilinen Erzurum, Kars, Ağrı, Iğdır veya Sivas’ta uygulanan kademe ile Antalya, İzmir veya Adana gibi kış şartlarının hafif geçtiği şehirler arasında uygulanan fatura kademelendirilmesi birtakım farklılıklar gösterecek.


Doğalgaz’da kademeli tarifinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ne zaman kabul edileceği ve ardından ne zaman yürürlüğe gireceği ise bir diğer merak konusu olarak ortaya çıktı. Yasanın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde onaylanması için oylamanın gerçekleşmesi gerekiyor. Ancak torba yasada yer alan yeni düzenlemenin diğer yasaların da onaylanması ile geçmesi mümkün olacak.

Etiketler

Gündem  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış