Marketler İndirim Yapmayacak! Yeni Zamlar Kapıda! Hayaller Yalan mı Oluyor?

11 Ocak 2022 21:00 Güncelleme : 6 Şubat 2022 13:41

2022 yılı ile birlikte enflasyonda da artış devam ediyor. Vatandaşlar ise özellikle temel tüketim maddelerinin pahalı olmasından yakınıyor. Uzmanlar ise 2022 yılı için çok umutlu durumda da değil. Peki bu durumda ne olacak? Zamlar ne kadar daha sürecek?

Marketler İndirim Yapmayacak! Yeni Zamlar Kapıda! Hayaller Yalan mı Oluyor?

Enflasyon 2022 Yılında Düşecek Mi?


Artan enflasyon ile birlikte market ürünlerinin fiyatlarının her geçen gün artması birçok vatandaşı her geçen gün daha fazla düşündürtüyor. 2022 yılı ile birlikte enflasyonda düşüş beklentisi oluşsa da bu dilek şimdilik gerçekleşmiş gibi görünmüyor.


Artan dolar ve euro kurlarının bir miktar gerilemesi ile birlikte hemen hemen herkeste oluşan “Market ürünlerinde fiyatlar aşağıya iner mi?” sorusunun yanıtı yine olumsuz oldu. İki haneli seviyelerde seyretmeye devam eden enflasyon, market fiyatlarındaki artışa da etki etmeye devaö ediyor. Öte yandan 2022 yılı ile birlikte elektrik, doğalgaz, akaryakıt gibi kalemlere yapılan zamlar markette satılan özellikle temek tüketim maddelerini doğrudan etkiliyor.


Peki yeni zamlar mı bekleniyor? Fiyatların düşmesi için neler yapılması gerekiyor?


Temel Gıda Ürünlerinde Yeni Zamlar Kapıda


Market raflarında fiyat artışların önümüzdeki günlerde gerçekleşmesinin çok muhtemel olduğunu kaydeden Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı Aziz Koçal, ise Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerini örnek gösterdi. Mevcut şartlar içerisinde marketlerin fiyatları indirmesinin mümkün olmadığınıb altını çizen Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı Aziz Koçal, çiftçinin mazotuna bir yıl içerisinde toplam kırk altı kez zam yapıldığını da hatırlatarak Türkiye’de üreticinin de üretime küstürüldüğünü belirtti. Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı Aziz Koçali ayrıca tğm bu şartlar altında market ürünlerinde fiyatların düşmesinin mümkün olmadığının altını çizdi.


Kooperatifleşme Vurgusu Yapıldı


Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar ise fiyat indirimleri için köklü birtakım değişikliklerin gerektiğine dikkat çekti. Gıda ürünlerinde sürekli fiyat artışı olduğunu hatırlatan Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, kooperatif sisteminin ne kadar önemli olduğunu dile getirdi. Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, kooperatifleşmenin özendirilmesi gerektiğini ve bizzat devlet eli ile kurulması gerektiğini söyledi.

Etiketler

Yaşam  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış