Evde Dişlerinizi Beyazlatmanın Doğal Yöntemleri Bulundu! İşte Diş Beyazlatmanın 5 Doğal Yolu

20 Ocak 2022 23:00 Güncelleme : 6 Şubat 2022 13:36

Dişler genellikle birçok nedenden dolayı renk değiştirir. Özellikle gün içinde tükettiğimiz yiyecek ve içecekler bu konuda çok önemlidir. Ayrıca dişlerinizi beyazlatmak için seçebileceğiniz birçok ürün var. Bununla birlikte, çoğu ürün, düzinelerce kimyasal içerir. Daha beyaz dişler isteyen ancak kimyasallardan kaçınmak isteyenler için evde kullanılabilecek doğal çözümler var. Detaylar yazımızda!

Evde Dişlerinizi Beyazlatmanın Doğal Yöntemleri Bulundu! İşte Diş Beyazlatmanın 5 Doğal Yolu

Dişler ne zaman sarılaşır?

 
Birkaç faktör dişlerinizin matlaşmasına ve parlak beyaz parlaklığını kaybetmesine neden olabilir. Diş rengi, diş tedavi alışkanlıkları, yeme ve içme alışkanlıkları ve yaş gibi birçok faktöre bağlıdır. Yiyecek ve içeceklerden çeşitli asitleri yemek dişlerin en dış tabakası olan mineyi aşındırır ve dişlerin rengini bozar. Bazı yiyecekler diş minesini lekeleyebilir.
 


Karbonat ile dişlerinizi fırçalayın

 
Kabartma tozu doğal bir beyazlatma etkisine sahiptir. Aynı zamanda diş yüzeyindeki kiri temizleyen hafif bir aşındırıcıdır. Ağzınızda bakteri üremesini engelleyebilecek alkali bir ortam yaratır. 1 tatlı kaşığı karbonat ve 2 tatlı kaşığı suyu macun kıvamına gelene kadar karıştırdıktan sonra haftada birkaç kez bu macunla dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.
 


Yağ çekmek

 
Türkçede yağ çekme olarak da bilinen yağ çekme, susam yağı veya hindistancevizi yağını ağız  ve dişler arasında 15-20 dakika boyunca döndürmenizle olur. Yağ çekmenin de diş sağlığını iyileştirmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bu yöntem esas olarak vücudunuzdaki toksinleri atmak ve genel sağlığınızı iyileştirmek için kullanılır. Plak ve sararmış bakterilerden kurtulmak için yağı ağzınızda çalkalayın. Susam yağı ve hindistancevizi yağı, özellikle yağ çekme uygulaması için tavsiye edilir.
 


Ananas ve çilek

 
Yiyecekleri doğal olarak kirle savaşır, dişlerinizi daha beyaz gösterir ve  genel ağız sağlığına katkıda bulunur. Kalsiyum açısından zengin bir diyet dişlerin renklenmesini önler. Ananas ve çilek diş beyazlatma için etkili sonuçlar göstermiştir. Ananas, çiziklerin giderilmesine yardımcı olmak için bromelain içerir. Çilek, dişlerin renklenmesini önlemeye yardımcı olan malik asit içerir.
 


Muz, portakal ve limon
 


Portakal, muz ve limon kabuğu rendesi ile 2 dakika boyunca dişlerinizi nazikçe ovun. Sürtündükten sonra ağzınızı yıkamanız ve dişlerinizi fırçalamanız gerekir. Bu meyvelerin kabukları, dişleri beyazlatmaya yardımcı olan sitrik asit içerir.
 

Etiketler

Yaşam  
Reklamı Kapat