Meteoroloji Profesörü Uyardı! Kar Fırtınası ne ki... Şiddetle Uyardı!

25 Ocak 2022 17:51 Güncelleme : 6 Şubat 2022 13:32

İSTANBUL yoğun kar yağışıyla felç olurken Meteorolojiden Sakarya, Kocaeli ve Yalova için alarm geldi. Meteoroloji Profesörü Orhan Şen de yeni hava durumunu açıkladı. Meteorolojiden de arka arkaya son dakika uyarılar geldi işte son tahminler:

Meteoroloji Profesörü Uyardı! Kar Fırtınası ne ki... Şiddetle Uyardı!

TÜRKİYE hafta sonunda Balkanlar üzerinden pazartesi günü ise Karadeniz üzerinden kar yağışı ile kilitlendi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden bugün için yine kar uyarısı geldi. Son dakika uyarısında bu kez Kocaeli, Yalova ve Sakarya bulunuyor. Öğle saatlerinden itibaren kuvvetli kar yağışı bu illeri vuracak 20 cm kar yağacak. Meteoroloji Profesörü Orhan Şen de İstanbul için son hava durumu tahminini paylaştı. İstanbul da kar yağışı henüz bitmedi bu akşam bir kez daha vuracak. İşte meteoroloji ve uzmanların son tahminleri:

Meteoroloji 3 ili uyardı: İstanbul'u kilitleyen kar yağışı bu kez komşu illeri felç edecek. Yola çıkacak olanlar için meteoroloji sitesinden son dakika uyarısı geçti. Meteoroloji uyarısında "Yapılan son değerlendirmelere göre; bugün öğle saatlerinden itibaren Kocaeli ve Yalova ile zamanla Sakarya çevrelerinde aralıklı ve yerel olarak kuvvetli (10-20 cm yüksek kesimlerde 20 cm üzeri yeni kar örtüsü) kar yağışları beklendiğinden başta buzlanma ve don olayına bağlı ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir." denildi. 

Meteorolojinin sitesinden Malatya, Kilis, Karaman, Gaziantep ve Adıyaman için de kuvvetli kar uyarısı geldi. Meteoroloji Yapılan salı akşamı itibariyle Gaziantep il geneli ile Kilis’in kuzeyinde görülecek olan kar yağışlarının yer yer yoğun olmak üzere kuvvetli (10 ila 25 cm) olması beklendiğini duyurdu. Meteoroloji salı akşamı Malatya ve Adıyaman çevrelerinde görülecek olan kar yağışlarının Malatya il geneli ile Adıyaman’ın kuzeyinde yoğun (20 ila 50 cm) olması beklendiğini de bildirdi.

İstanbul için gece uyarısı : İstanbul'da kepenk indiren kar yağışı henüz bitmiş değil. Hava sıcaklığı mevsim normallerinin altında kalmaya devam ederken akşam saatlerinden itibaren yeniden kar bastıracak. Kar yağışı gece saatlerinde hayli yoğunlaşacak. Kar yağışı çarşamba ve perşembe günü de aralıklarla devam edecek. Meteoroloji uzmanlarından da yeni tahminler geldi. 

İstanbul saatlik hava durumuna göre ise akşam saatlerinde kar yağışı yeniden görülecek. Kar yağışı saat 18.00'dan itibaren etkisini artıracak ve gece daha da yoğunlaşacak. AKOM'dan da son dakika uyarısı geldi ve akşam saatlerinden itibaren kar yağışının kuvvetleneceği bildirildi. AKOM açıklamasında yağışların Anadolu yakası ile Çatalca, Beykoz, Sarıyer, Şile taraflarında kuvvetli olacağı duyuruldu.

Meteoroloji Profesörü Orhan Şen'in tahminleri : Orhan Şen sosyal medya hesabından bugün kar yağışının etkili olacağı bölgeleri açıkladı. Orhan Şen şu bilgileri paylaştı:

-Bugün Marmara’nın doğusu, İç Ege, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da kuvvetli olmasa da kar yağışı görülecek. Karadeniz iç ve doğu Anadolu'da ÇIĞ tehlikesi devam ediyor.

-İstanbul'da bugün deniz etkisi tekrar başlayabilir öğlen ve sonrası ama dünkü kadar kuvvetli olmaz.  Akşama demiştik ama bakacağız. 1-2 saat içinde netleşir

Tahminler Şubesi Eski Müdürü Ahmet Uçar:  Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahminler Şubesi Eski Müdürü Ahmet Uçar da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Bu gece çok büyük ihtimalle Meteorolojik açıdan nadir görülen ilginç olaylar yaşanabilir Antalya il merkezi Alanya, Marmaris Bodrum gibi Ege ve Akdeniz kıyılarında karla karışık yağmur ve kar yağışları görebileceğiz." dedi

Marmara: Çok bulutlu, bölgenin doğusu aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına (40 ila 70 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Bölge genelinde buzlanma ve don olayının görüleceği tahmin ediliyor.

Ege: Çok bulutlu, bölgenin iç kesimleri ile Muğla çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına (40 ila 70 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Bölgenin iç kesimlerinde kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Akdeniz: Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyılarda yağmur ve karla karışık yağmur, iç kesimlerde kar şeklinde görülecek olan yağışların; Orta ve Doğu Akdeniz'de kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde kıyı kesimlerinde hafif, iç ve yüksek kesimlerinde kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor.

İç Anadolu: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Konya ve Karaman çevrelerinde yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Bölge genelinde kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Batı Karadeniz: Çok bulutlu, kıyı kesimleri ile akşam ve gece saatlerinde bölge genelinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin iç kesimlerinde kuvvetli buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

Orta ve Doğu Karadeniz: Çok bulutlu, bölge genelinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin iç ve yüksek kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır.

Doğu Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Erzurum ve Ardahan, akşam ve gece saatlerinde bölgenin batısının aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis bekleniyor. Bölge genelinde dik yamaçlarda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

Güneydoğu Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, akşam ve gece saatlerinde bölgenin batısının karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; gece saatlerinde Gaziantep ve Adıyaman çevrelerinde yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis bekleniyor.

Etiketler

Yaşam  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış