Nohut ve Kuru Fasulye Gaz Yaptı Derdinden Kurtulun! İşte Gaz Yapmaması İçin Yapacağınız Minik Sır

27 Ocak 2022 10:00 Güncelleme : 6 Şubat 2022 13:31

Nohut ve kuru fasulyenin gaz yapmasından şikayetçi olanlar bu haberi mutlaka okumalı! Gaz probleminiz bu minik sır ile geride bıracaksınız. Bu sır ile resmen hayatınız rahatlayacak!

Nohut ve Kuru Fasulye Gaz Yaptı Derdinden Kurtulun! İşte Gaz Yapmaması İçin Yapacağınız Minik Sır


Nohut ve kuru fasulye Türk mutfağının en önde gelen lezzetlerindendir. Hem de en sağlıklı bitkisel protein kaynaklarındandırlar. Özellikle kış aylarında hemen hemen her evde nohut ve kuru fasulye pişer. Ancak nohut ve kuru fasulyenin yaptığı gaz ve şişkinlikten şikayet etmeyen yok. Hele hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınlar için gaz şikayeti dayanılmaz olabiliyor. Ancak hem nohut hem de kuru fasulyenin gaz yapmaması için sirke ve soğuk suyla yapabileceğiniz çok etkili bir çözüm yolu var.

Öncelikle yapmamız gereken nohut yada kuru fasulyeyi pişirmeden en az 12 saat önce ıslatmamız gerekiyor. Fakat  ıslatma suyunun sıcak değil soğuk olmasına dikkat etmeliyiz. Oda sıcaklığında bir suyla ıslattığımız kuru fasulye ve nohudu haşlamadan önce bu ıslatma suyunu dökmemiz gerekiyor.

Haşlamak için tencereye aldığımız nohut veya kuru fasulyenin üzerine yine soğuk su dökelim. Ardından suyun içine yarım kahve fincanı kadar sirke ekleyelim ve kaynaması için bırakalım.

  
Kuru Fasulye Neden Gaz Yapar?
 


Fasulye “oligosakkarit” adı verilen bir şeker molekülü içermektedir. Oligosakkarit gibi büyük moleküllü şekerler midemizde veya ince bağırsaklarımızda sindirilemez. Çünkü vücudumuz oligosakkaritleri sindirmemizi sağlayacak bir enzim bulunmamaktadır.
Bu yüzden oligosakkaritler sindirilmeden kalın bağırsağa geçerler ve orada sayısız mikroplar tarafından gıda olarak kullanılırlar. Bu bakteriler enfeksiyonların bazı türlerini vücuttan uzaklaştırmaya yardımcı antikorların üretimi için gerekli bazı vitaminlerin oluşumu ve emilimi gibi sağlık için çok önemli fonksiyonları yerine getirmektedirler. Ancak fasulyenin oligosakkaritleri ile barsak bakterilerinin girdiği etkileşim sonucu gaz açığa çıkıyor. Fasulye yenince ortaya çıkan bağırsak gazlarının nedeni budur.


Gaz Sorunu Nasıl Çözülür? 

 • Probiyotik gücümüzü artırmaya çalışmalıyız. Kefir için, probiyotikli yoğurt tercih edin veya probiyotik kapsüllerinden faydalanabiliriz.
 • Sakin bir ortamda oturarak ve yavaş yavaş yiyip içmeliyiz. Yediklerimizi uzun uzun çiğnemeliyiz.
 • Çiğ sebze ve meyveleri azaltmalıyız. Sebzeleri pişirerek yemek, gaz olasılığını azaltıyor.
 • Lahana, karnabahar, turp, kuru fasulye, mercimek, nohut gibi gaz yaptığı iyi bilinen yiyecekleri azaltmalıyız.
 • Gazın nedeninin süt ve süt ürünleri olup olmadığına dikkat etmeliyiz. Eğer böyle bir durum varsa, laktozsuz süt ürünlerini tercih etmeliyiz.
 • Yemeklerden sonra kısa yürüyüşler yapmalıyız.
 • Yemeklerden hemen sonra nane, anason ya da papatya çayı içmek işe yarar.
  Rezene çayı, tozu da gazı azaltmaya yardımcı oluyor.
 • Etiketler

  Yaşam  

  Yorumlar

  0 Yorum Yapılmış