Türkiye Bu Diyet İle Sallanıyor! Meşhur Karatay Diyetini Deneyenler Anında Kilo Verdi

27 Ocak 2022 11:00 Güncelleme : 6 Şubat 2022 13:31

Türkiye resmen bu diyeti konuşuyor. Meşhur Karatay diyeti sosyal medyayı salladı geçti! Herkes bu diyeti uyguluyor.

Türkiye Bu Diyet İle Sallanıyor! Meşhur Karatay Diyetini Deneyenler Anında Kilo Verdi

Prof. Dr. Canan Karatay’ın pek çok araştırma yaparak oluşturduğu Karatay diyeti son zamanlarda oldukça öne çıkmaya başladı. Bu diyet az az ve sık sık yeme şeklinde olan diyetleri reddediyor. Aksine günde sadece iki öğün yemeyi ve öğün aralarında da sadece birtakım içecekler içilmesini uygun görüyor. Ayrıca her öğünde de protein ağırlıklı ve un, tuz ya da şeker içeriği olmayan şeylerden tüketmek de Karatay diyetinin bir parçasıdır. Bu diyet, ayrıca az az ve sık sık yenmesini söyleyen diyetleri de çürütmüş bulunmakta.


Karatay Diyetinin Öğün Tarifleri


Kahvaltıda iki haşlanmış yumurta ya da tereyağında pişirilmiş omlet, siyah ya da yeşil zeytin, peynir, ceviz ve kuru kayısı tüketilebilerek protein açısından zengin bir şekilde beslenilir. Fakat bu yiyeceklerin yanında ekmek tüketilmemelidir.


Eğer kahvaltı yerine öğle yemeği yenilecekse yine ekmek olmadan et ve et ürünlerinden tüketilebilir, ki bunlar da yine protein açısından zengindir.

Akşam yemeğinde ise de yanında ızgara ya da buğulama olarak pişirilmiş balığın yanında mevsim salatası tüketilmelidir. Ancak unutulmamalıdır ki akşam yemeğinden sonra hiçbir şey tüketilmemelidir. Bu iki öğünün yanı sıra öğün aralarında da ayran, şekersiz çay ve limonlu su gibi sıvılar tüketilebilir.

Spor Unutulmamalıdır!


Elbette her diyet beslenmeyi düzene sokmayı amaçlar fakat sporsuz bir diyet yarım kalmış çaba olur. Çünkü spor, kilo vermenin çok önemli bir parçasını oluşturur. Yemeklerden sonra, özellikle akşam yemeğinden sonra, 30-40 dakika arası yürüyüşe çıkmak; sizi hem dinç ve zinde tutacak hem de kilo vermenizi kolaylaştıracaktır.

Sonuç olarak az az ve sık sık yiyerek sürekli kan şekerini dalgalandırıp açlık hissi oluşmasına neden olmaktansa undan, tuzdan, şekerden ve pirinçten uzak durarak; öğün aralarında da sağlıklı içeceklerle diyeti destekleyerek ve pek tabii ki sporu da es geçmeden uygulayarak sağlıklı ve fit bir vücuda kavuşabilirsiniz.

Etiketler

Yaşam  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış