Başkan Nebati'den Kritik Mesaj Geldi! Kredi ve Enflasyon Mesajı!

27 Ocak 2022 09:51 Güncelleme : 6 Şubat 2022 13:31

Son zamanlarda tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den yeni mesajlar geldi. Enflasyon ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Nureddin Nebati bankalara da değinerek önümüzdeki dönemde kredi imkanlarının genişleyeceğini bildirdi. Nureddin Nebati, "Hedefimiz enflasyonu aşağı çekmek. Bir süre yüzde 40’lar civarında olacak. Yaz aylarında bir miktar düşme olacak. Yıl sonunda baz etkisiyle yüzde 30’ların altına indirmeyi hedefliyoruz" ifadelerini kullandı. İşte

Başkan Nebati'den Kritik Mesaj Geldi! Kredi ve Enflasyon Mesajı!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati geçtiğimiz gün yapmış olduğu açıklamada Milletvekilleri, ekonomist, akademisyen ve iş dünyası temsilcilerine finans sektöründe atılması gereken birçok adım ile ilgili bilgiler verdi. Yapılan açıklamalarda bir diğer önemli nokta ise ilerleyen vakitlerde kamu bankalarının sermayelerine hazineden kaynak aktarımı yapılacağı ve bu vesileyle bankaların kredi imkanlarının genişleyeceği ifadeleri oldu. KGF kredilerine de değinen Nebati, "Bugüne kadar KGF kredilerinin yüzde 70’inin yatırım yerine yata, kata ve dövize gittiğini gördük. Alınan kredi yatırımlara gidecek” sözlerine yer verdi.

Finans Sektöründe Yeni Adımlar!

Türkiye Gazetesi'nden Yücel Kayaoğlu tarafından yapılan bir habere göre, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nemati, kamu bankalarının sermayelerini güçlendireceğini, güçlendirmeyi ise hazineden kaynak aktarılması ile yapılacağını ifade etti. Yapılacak bu proje sayesinde ise yatırımcıların kredi imkanlarını genişleteceğini kaydetti. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati son zamanlarda sürekli olarak bir araya geldiği milletvekilleri, ekonomist, akademisyen ve iş dünyası temsilcilerine finans sektöründe atılması gereken yeni adımlar ile ilgili olarak bilgiler verdi

Bakan Nebati'den Önemli Mesajlar!

Henüz tarih veremeyeceğini belirten Nureddin Nebati, "Bir takvime dayalı program ilan etmeyeceğiz. Reform programımız olmayacak. Adımlarımızı sırayla uygulamaya koyacağız. Takvime bağlamayacağız. Atacağımız adımlar olgunlaştıkça Cumhurbaşkanı ilan edecek ve hemen uygulamaya girecek” ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin basına kapalı olan toplantı salonlarında verdiği mesajlar ise şu şekilde;

"Önümüzdeki süreçte, kamu bankalarının sermayelerine hazineden transfer yapılacak. Kaynak aktarımı ile kamu bankalarının kredi imkânları genişleyecek. Kamu gelirlerine dayalı ve altına dayalı sertifika çıkarılacak. BOTAŞ gibi KİT’lerin gelirlerine dayalı hisse senedi çıkarılacak. Merkez Bankası aracılığıyla uzun vadeli repo uygulaması gündemde. Bu uygulamalarla tasarrufların artırılmasını ve Türk lirasının cazip hâle getirilmesi hedefliyoruz. Sermaye piyasalarının büyütülmesi için vergisel iyileştirmeler olabilecek. Bankaların sanayicilere daha fazla kredi açması açısından adımlar olacak."

ENFLASYONDA HEDEF YÜZDE 30’UN ALTI

"Hedefimiz enflasyonu aşağı çekmek. Bir süre yüzde 40’lar civarında olacak. Yaz aylarında bir miktar düşme olacak. Yıl sonunda baz etkisiyle yüzde 30’ların altına indirmeyi hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

Etiketler

Gündem  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış