300 TL Ve Üstü Doğalgaz Faturası Ödeyenlerin Dikkatine: Bunları Yapanın Faturası Anında 150 TL’ye Düşüyor!

28 Ocak 2022 10:00 Güncelleme : 6 Şubat 2022 13:31

300 Tl üstü fatura ödediyseniz, üzüntünüzü bu haberle geride bırakın! Bu tüyolar sayesinde faturanız yarı fiyatına düşecek! İşte cebinizi rahatlatacak tüyolar

300 TL Ve Üstü Doğalgaz Faturası Ödeyenlerin Dikkatine: Bunları Yapanın Faturası Anında 150 TL’ye Düşüyor!

Doğalgaz faturaları vatandaşın cebini adeta yangın yerine çeviriyor. Avrupa’daki enerji krizi ve dolar kurunda yaşanan dalgalanmadan dolayı uçuşa geçen doğalgaz faturaları, vatandaşların canını yakmaya devam ediyor. Karla boğuştuğumuz şu günlerde vatandaşlar kombinin derecesini yükseltirken bir yandan da ay sonu gelmesin diye dua etmeyi de ihmal etmiyor. Bu nedenle arama motorlarında faturayı nasıl düşürebileceği araştırmaları bir hayli artmaya başladı.

Avrupa’da son aylarda etkili olan enerji krizi nedeniyle özellikle elektrik üretiminde kullanılan doğalgaza zam gelmesi, ülkemizde dolar kurunda yaşanan dalgalanmalar ne yazık ki, bize zamdan kaçacak yol bırakmadı. İnsanlar ise doğalgaz faturalarını hafifletmek için çözüm yolları aramaya başladı. Türkiye, buz kesti ve adeta beyaza büründü. Üşüyen vatandaşlar kombilerin derecesini yükseltmek zorunda kaldı. Özellikle belirtmemiz gerekiyor ki, kombilerini yakmadan önce (yani sonbaharda) kombilerine bakım yaptırmayanları kötü bir fatura bekliyor. Kombi bakımının düzenli yaptırılması ve bunun devam ettirilmesi hem sizin hem de kombinizin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Peki, uzmanlar evimizde doğalgaz tasarrufu için neler önermektedirler?

Isı Mühendislerinden Tüketicilere Harika Tüyolar

 Isı mühendisleri doğalgaz tasarrufu ile ilgili önemli tüyoları paylaştı. Isı mühendisleri, vatandaşlara seslenerek şu uyarılarda bulundu. İşte o ipuçları..

  • Evden çıkarken kombiyi kapatmak yerine daha düşük ısıda çalıştıralım. Kombiyi sürekli kapatıp, açmak daha çok enerji yakmamıza sebep olabilir.
  • Evimize ısı yalıtımı yaptıralım. Mantolama yöntemiyle ısı yalıtımı yapılmış bina yüzde 40’a varan yakıt tasarrufu sağlamaktadır.
  • Pencerelerimizi çift cam ve su sızdırmaz camlardan tercih edelim.
  • Eşyalar; peteklerin üstünü, yanını, sağını ve solunu kapatmamalı.
  • Oda termostatı ve termos atik vana kullanmak tasarruflu bir ısınma sağlayacaktır.

Kombi bakımı yapmak için doğru zamanlama oldukça önemlidir. Kara kış etkisini artırmadan senede bir kere kombimizi geniş çaplı bir bakıma almalıyız. Bu sayede soğuk kış günlerinde olası bir arıza ile karşılaşmamış oluruz. Ayrıca kombi ve petek bakımını yapmak her ay %30 oranında tasarruf yapmamıza yardımcı olacaktır. Kombi aldığımız zaman yüksek verim sağlayıp sağlamadığına dikkat ederek satın almalıyız.

Etiketler

Yaşam  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış