Çıtırtısı Bosna’dan Duyulan Lezzetli Boşnak Böreği Tarifi Ağzınızın Suyunu Akıtacak!

29 Ocak 2022 14:30 Güncelleme : 6 Şubat 2022 13:30

Bu tarif sayesinde Boşnak Böreğini Boşnaklardan daha iyi yapacaksınız. Misafirlerinizin adeta ağızlarının suyu akacak ve sizden tarif isteyecekler. İşte çıtır çıtır Boşnak Böreği tarifi!

Çıtırtısı Bosna’dan Duyulan Lezzetli Boşnak Böreği Tarifi Ağzınızın Suyunu Akıtacak!

Börekler, Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer almaktadır. Sabah kahvaltıda, akşam çayların yanında, günlerde, pikniklerde ve kısacası günün her saatinde tüketilen yiyeceklerdendir. Böreklerin tamamı Türkler tarafından ortaya çıkarılmış olmasa bile bazı börek çeşitleri ülkemizde sık sık yapılmaktadır. Onlardan bir tanesi de şüphesiz Boşnak Böreğidir. Bu böreği yiyenler tadına hayran kalıyor ve bir daha yemek için gün sayıyor. İşte karşınızda evde yapabileceğimiz ve çıtırtısı Bosna’dan duyulan lezzetli Boşnak Böreği tarifi!


Çıtır Boşnak Böreği Tarifi Malzemeleri


- Bir su bardağı tam, bir su bardağı çeyreği kadar su
- Dört su bardağı dolusu un
- Bir yemek kaşığı tuz
- 150 gram eritilmiş tereyağı
- Bir çay bardağı sıvı yağ
- Ispanaklı börek harcı
- Üzerine sürmek için bir yemek kaşığı tereyağı ve bir yemek kaşığı yoğurt


Çıtır Boşnak Böreği Tarifi Yapılışı


İlk olarak ılık suyun içine eklenmiş un ve tuz yavaş yavaş ilave edilerek karıştırılır. Börek hamuru yumuşak ve pürüzsüz kıvama gelene kadar yoğurulmaya devam edilir. Ardından elde edilen Boşnak Böreği hamuru yarım saat kadar dinlendirilir. Dinlenen hamur 4 ya da 5 parçaya ayrılarak yuvarlanır ve tekrar yarım saat kadar dinlendirilir. Daha sonra her bir hamur parçası merdane ile açılarak yağlanır. Belli bir boyuta ulaştıktan sonra hamur her yerinden çekilerek elle açılmaya devam edilir. Ara sıra hamura yağ sürme işlemi kesinlikle unutulmamalıdır. Ardından açılan hamurun kenarına hazırlanan ıspanaklı harç ilave edilir. Sonra hamur rulo şeklinde katlanmaya başlanır. Hamur sarıldıktan sonra tekrar sağa sola çekilerek hamur uzatılır. Ancak bu aşamada hamurun yırtılmamasına özellikle dikkat edilmelidir. Daha sonra açılan hamur yağlanmış fırın tepsisine alınır. Diğer hamurlar da aynı şekilde açılarak fırın tepsisine yerleştirilir. Son olarak yağ ve yoğurt karışımı böreğin üzerine sürülerek önceden ısıtılmış 200 derecelik fırına sürülür. Boşnak Böreği, altı ve üstü kızarana kadar pişirilir.

Etiketler

Yaşam  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış