31 Ocak 2022 22:30 Güncelleme : 6 Şubat 2022 13:28

Yarıyıl Tatilinde Sıkı Beslenmek İstiyorsanız Bu Besinleri Mutlaka Mutfağınızda Bulundurun! İşte Sıkı ve Sağlıklı Beslenmenize Sebep Olacak O Besinler

Yarıyıl Tatilinde Sıkı Beslenmek İstiyorsanız Bu Besinleri Mutlaka Mutfağınızda Bulundurun! İşte Sıkı ve Sağlıklı Beslenmenize Sebep Olacak O Besinler

Güz döneminin sona ermesiyle beraber tatil sürecine giren çocukların beslenme düzeni değişiyor. Peki bu süreçte nasıl beslenmeliler? Aileler dolaplarında hangi besinler bulundurmalı? İşte

Okul döneminde öğün saatlerinde pek değişiklik olmayan ve çocukların tatil süreciyle birlikte öğün saatleri de değişmektedir. Bu farklılığın sağlık açısından olumsuz etkiler bırakmaması için yeterli düzeyde besin almaları gerekmektedir.


Tatilde Dolaptan Eksik Etmemeniz Gereken Besinler


Okul sürecinde yeteri kadar beslenemeyen çocuklar için de yeterli besini alma fırsatı olan yarıyıl tatilini en iyi şekilde değerlendirmek gerekiyor. Bu süreç boyunca özellikle ebeveynlere çok iş düşüyor. Uzm. Dyt. İrem Aksoy, tatil süreci boyunca nasıl beslenilmesi gerektiğine dair önerilerde bulundu. Bu zaman diliminde evde bulunduracağınız besinlerle çocuğunuzun kontrollü ve sağlıklı beslenmesini sağlayabilirsiniz.


Bağışıklıkları Güçlenecek!

Okul süreçleri boyunca büyüme ve gelişme döneminde olan çocukların besin ihtiyaçlarının giderilmesi, sağlıklı olmaları açısından çok önemlidir. Bu besin ihtiyacını gideremeyen çocukların bağışıklığı zayıf olacağı için sık sık rahatsızlanabilmekte ve dikkat eksikliği yaşayabilmekteler. Dolayısıyla iyi bir besin takviyesi, güçlü olmalarını sağlayacaktır.


Özellikle de pandemiye ve kış aylarına karşı dirençli olmaları için bağışıklıklarının güçlü olması hayati önem taşımaktadır. A, C ve D vitaminleriyle birlikte demir ve çinko minarellerinin eksik olmaması daha dirençli olmalarını sağlayacaktır. İhtiyaçları olan bu direnci ise antioksidan içeriği fazla olan meyve ve sebzelerde bulabilirler. Bütün bunların yanında Magnezyum, B grubu vitaminleri, selenyum, K ve E vitaminleri de bağışıklıklarına destek olacaktır.


Yarıyıl Tatilinde ve Kış Döneminde Evinizde Bulunması Gereken Başlıca Besinler

  • Sebze ve meyveler,
  • Protein kaynağı Yumurta ve diğer protein kaynakları,
  • Kuruyemişler,
  • Yoğurt,
  • Kefir,
  • Bal,  
  • Mineral veya Multivitamin takviyeleri,
  • Tahıllar,
  • Et ve Et Ürünleri vb.


Bu süreçte çocuklarınızı sağlıksız atıştırmalıklardan uzak tutarak sağlıklı beslenmelerini sağlayabilirsiniz. Böylelikle kolay hastalanmayacak ve daha dirençli bir yapıya sahip olacaklardır. Unutmayın, okul hayatlarındaki başarıları da sağlıklı beslenmeleriyle doğru orantıdadır.

Etiketler

Yaşam  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış