1 Şubat 2022 20:00 Güncelleme : 6 Şubat 2022 13:50

Akıllı Telefon Fiyatları Uçacak! Eğer Telefon Alacaksanız Şimdi Zamanı

Akıllı Telefon Fiyatları Uçacak! Eğer Telefon Alacaksanız Şimdi Zamanı

Akıllı telefon aldıysanız ya da alacaksanız şanslısınız! Fiyatlar öyle bir artacak ki telefonlara el değmeyecek....Akıllı telefonlara yatırım yapmanın tam zamanı!

Son zamanlarda döviz kurlarının hızla artması ilk kalemlerden olan otomotiv ve konut fiyatlarını etkiledi. Ancak kimsenin ruhu bile duymadan bir kaleme daha zam geliyor! Akıllı telefonlar ve elektronik cihazlar. İşte haberin detayları ve zamların asıl gerçek nedeni;


Counterpoint Research tarafından hazırlanan rapora göre akıllı telefon piyasası zorlu günleri geride bırakmış değil.


Artan koronavirüs vaka sayıları ve ortaya çıkan yeni varyantlar ayrıca teknoloji dünyasını zora sokacak çip krizi her alanda etkisini günden güne iyice hissettirmeye başladı.


2022 Yılında Akıllı Telefonlara %10 ile %20 Arasında Zam Gelmesi Bekleniyor!


Geride bıraktığımız yıl dünya ortalaması 308 dolar olan akıllı telefonların, bu yıl ülkemizde dolar kurunda meydana gelen sert yükselişlerle birlikte %60 seviyelerinde hissedilmesi bekleniyor.


TSMC Tayvanlı yarı iletken dökümhanesi dünya yarı iletken maddesinin %50’lik tedarikçisi konumunda. Açıkladığı son verilere göre maliyetlerin %25 ila % 40 arasında arttığını belirtmekte. Bu verilere göre 2022 yılı içerisinde çip fiyatları daha da yükselecek. Buna oranla akıllı telefon üreticileri ürünlerine zam yapmayı hedefliyor.


2021 Yılında Pazar payında en çok artışı yüzde 17,4 oranında Orta Doğu ve Afrika kıtaları kaydetti. Çin’in önde gelen bazı akıllı telefon üreticileri daha önceden bazı açıklamalar yapmış ve belli modellerde stok sorunu olduğunu belirtmişlerdi. Geçtiğimiz günlerde bu markalara benzer açıklamaları yapan Güney Kore  ve dünyanın önde gelen teknoloji devi Samsung da katıldı.


Peki Telefon Değiştirmek İsteyen Ne Yapacak?

Xiaomi Ceo’su Wang Xiang şirketin kazançlarını sunduğu bir toplantıda açık bir şekilde zam olacağını dile getirmese de fikirlerinin zam niyetinde olduğunu açıkladılar. Bu açıklamayla birlikte anlaşılacağı o ki akıllı telefonlarımızı gözümüzden bile sakınacağız.

Etiketler

Teknoloji  

Yorumlar

0 Yorum Yapılmış
Reklamı Kapat